Poseł do ministra zdrowia pisze w sprawie "akcji zastraszania pielęgniarek przebywających na zwolnieniach lekarskich". "To działanie mające na celu zastraszenie pracownika, które jednoznacznie kojarzy się z działaniami „państwa policyjnego”.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki na zwolnieniach
Poseł do ministra zdrowia pisze w sprawie "akcji zastraszania pielęgniarek przebywających na zwolnieniach lekarskich". "To działanie mające na celu zastraszenie pracownika, które jednoznacznie kojarzy się z działaniami „państwa policyjnego”.

 


Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie akcji zastraszania pielęgniarek przebywających na zwolnieniach lekarskich w szpitalach woj. podkarpackiego

Szanowny Panie Ministrze,

jak Panu zapewne wiadomo, w ostatnim okresie w kilku podkarpackich szpitalach, konkretnie w Mielcu, w Tarnobrzegu i w Rzeszowie, doszło do wstrzymania przyjmowania pacjentów i zawieszenia działalności niektórych oddziałów szpitalnych. Powodem takiego stanu rzeczy był brak personelu pielęgniarskiego ze względu na absencję chorobową.

Pan Minister, jako praktyk i długoletni lekarz, zdaje sobie chyba sprawę o sytuacji kadrowej personelu pielęgniarskiego w szpitalach, o pracy jaką muszą wykonywać pielęgniarki, która daleko wykracza poza normy i standardy wymagane do prawidłowej i bezpiecznej opieki nad pacjentem. Mimo takiego stanu rzeczy, nigdy się nie zdarzyło, aby jakakolwiek pielęgniarka złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciwko ministrowi, dyrektorowi szpitala bądź organowi właścicielskiemu o narażenie zdrowia i życia pacjentów. Wszakże to właśnie na Panu, ministrze zdrowia, na organie właścicielskim ZOZ-u oraz na kierowniku placówki medycznej spoczywa obowiązek właściwej, bezpiecznej i nie zagrażającej pacjentowi organizacji służby zdrowia. To nie pielęgniarka ma za to odpowiadać i to nie pielęgniarkę ma za to ścigać prokurator.

Tymczasem dyrektorzy placówek, które nagle stanęły przed faktem braku personelu pielęgniarskiego, wzywają prokuraturę do zbadania sprawy zwolnień lekarskich wystawianych dla pielęgniarek. Jest to działanie mające na celu zastraszenie pracownika, które jednoznacznie kojarzy się z działaniami „państwa policyjnego”.

Proszę Pana Ministra o podjęcie stosownych działań mających na celu całkowite zaniechanie tego typu akcji represyjnej skierowanej wobec pielęgniarek, grupy zawodowej najmniej winnej zaistniałej sytuacji, a jednocześnie grupie zawodowej, którą z racji sprawowanego urzędu ministra zdrowia ma Pan obowiązek ochraniać.

Z poważaniem

Joanna Frydrych, Zdzisław Gawlik Posłowie na Sejm RP

11 lipca 2018 roku


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8551 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka LM - patrzę na zdjęcia podręczników z ogromnym sentymentem.

1 min czytania
Podręczniki pielęgniarek i położnych z czasów Liceum Medycznego Na grupie na Facebooku Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! zamieszczono…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 10 000–12 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki – położnej Prywatna przychodnia medyczna działającą na rynku w Warszawie od 2014 roku poszukuje do pracy osoby na…
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Komentarze