Głos w sprawie kompetencji zawodowych
W styczniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy temat wnioskowania Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego o wprowadzenie przepisów umożliwiających pełne wdrożenie nowych samodzielnych kompetencji pielęgniarek w systemie opieki zdrowotnej poprzez ustawowe usankcjonowanie pielęgniarek o najwyższych kompetencjach klinicznych i zawodowych. Poniżej publikujemy fragment artykułu w przedmiotowej sprawie.
Dotychczasowe przepisy zawarte w art. 15a Ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej dotyczące samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept w celu kontynuacji leczenia są niepełne, ponieważ nie budują nowej roli pielęgniarki w systemie, a jedynie wpływają na odciążenie pracy lekarzy, nie wpływają na wzmocnienie statusu pielęgniarek w zespole terapeutycznym. Sytuacja ta spowodowała symboliczne wykorzystanie nowych uprawnień przez pielęgniarki (kilkadziesiąt tysięcy osób odbyło szkolenia w zakresie ordynacji lekowej i wypisywania recept, a pełne wykorzystanie uzyskanych uprawnień ogranicza się do bardzo wąskiej grupy).
Wykorzystując dorobek krajów o najwyższym poziomie rozwoju systemu opieki zdrowotnej, Towarzystwo wnioskuje o wprowadzenie nowego poziomu kompetencyjnego – pielęgniarki zaawansowanej praktyki. Zmiana ta pozwoli na wypełnienie rekomendacji europejskich w zakresie ustawowego zdefiniowania trzech poziomów wykonywania praktyki:
1) pielęgniarki ogólnej;
2) pielęgniarki specjalistki;
3) pielęgniarki zaawansowanej praktyki.
W związku z powyższym Towarzystwo proponuje wprowadzenie zmiany w Ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, polegające na dodaniu po art. 15b nowego art. 15c w brzmieniu:
„Art. 15c.
1. Pielęgniarka posiadająca kwalifikacje, umiejętności oraz do świadczenie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie ust. 3, może uzyskać tytuł pielęgniarki zaawansowanej praktyki (APN-Advanced Practice Nurse) w określonej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
2. W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka posiadająca tytuł pielęgniarki zaawansowanej praktyki ma prawo samodzielnie:
1) prowadzić proces diagnostyczny pacjentów;
2) prowadzić i monitorować terapię;
3) koordynować proces udzielania świadczeń zdrowotnych;
4) kierować pacjentów do innych rodzajów świadczeń.
Ciąg dalszy artykułu przeczytasz w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 7.
Zachęcamy także do zaprenumerowania Gazety w wersji papierowej. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z tej formy prenumeraty:
- BĘDZIESZ INFO – nie umkną Ci żadne ważne kwestie dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej,
- KOMFORT – będziesz mógł w wygodnych warunkach i czasie przeczytać na spokojnie wszystkie artykuły,
- WYGODA – co miesiąc otrzymasz Gazetę w wersji papierowej pod wskazany adres,
- PERSONALIZACJA – oferty dedykowane pielęgniarkom i położnym, np. oferta szkoleniowa,
- EKONOMICZNOŚĆ – roczna prenumerata wychodzi korzystniej finansowo, niż comiesięczny zakup pojedynczego numeru Gazety.