Podwyżki pielęgniarek – pieniądze do szpitali mają trafić z dwumiesięcznym opóźnieniem.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – pieniądze do szpitali mają trafić z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Środki finansowe na zwiększone wynagrodzenia pielęgniarek po 1 lipca 2024 roku – stanowisko ministerstwa zdrowia…

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej szpitali w związku z brakiem środków na zagwarantowane ustawowo podwyżki dla pracowników medycznych od dnia 1 lipca 2024 r., niezapłacenia za nadwykonania świadczeń, braku strategii i środków w zakresie likwidacji tzw. długu zdrowotnego powstałego w wyniku pandemii COVID-19, a także zamrożenia obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego dodatkowego wzrostu wynagrodzeń w czterech grupach płacowych

Szanowna Pani Minister!

Od 1 lipca mają nastąpić podwyżki w ochronie zdrowia wynikające z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pokrycia wyższych pensji na poziomie 15,2 mld zł.

Jednakże pieniądze trafią do szpitali w końcówce sierpnia, na początku września. Szpitale będą zmuszone na jeden miesiąc podwyżek na pewno, a najprawdopodobniej i na dwa miesiące zaciągnąć kredyt! Większość szpitali już utraciła zdolność kredytową!

Pytanie: Dlaczego pieniądze na ustawowe podwyżki pracowników służby zdrowia mają trafić do szpitali z dwumiesięcznym opóźnieniem?

Posłowie na Sejm RP – Czesław Hoc, Marek Gróbarczyk
25 czerwca 2024 roku

Odpowiedź ministerstwa zdrowia z dnia 12 lipca 2024 roku została opublikowana na stronie sejmu w dniu 23 lipca 2024 roku.

(…) Zgodnie z przepisami § 23 ust. 1-3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1194, z późn. zm.) podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek, wraz z raportem statystycznym, zwane dalej „dokumentami rozliczeniowymi”.

Świadczeniodawca składa dokumenty rozliczeniowe Prezesowi Funduszu albo dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Funduszu, z którym zawarł umowę, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Zgodnie z przepisem § 24 ust. 1 załącznika do ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia należności z tytułu realizacji umowy za okres sprawozdawczy Fundusz wypłaca, za miesiąc poprzedni, w terminie 5 dni roboczych po dniu dostarczenia przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych i informacji, o której mowa w § 17 ust. 2, oraz dokumentów, o których mowa w § 23 ust. 5 i 7-8, z zastrzeżeniem § 25 i 26. Płatności dokonuje się przelewem na rachunek bankowy określony w umowie.

Aktualnie w oddziałach wojewódzkich NFZ trwają prace mające na celu wdrożenie od dnia 1.07.2024 r. wariantu nr 3 rekomendacji nr 48/2024 z dnia 24.05.2024 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej uwzględniającego we wzroście cen jednostek rozliczeniowych skutki realizacji ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2139) oraz określenie cen minimalnych w wybranych grupach zakresów oraz uwzględnienie we wzroście kwot zobowiązania NFZ wzrostu wynagrodzeń dla pozostałych form zatrudnienia, wzrostu inflacji, dokonanie zmiany w wybranych obszarach świadczeń zidentyfikowanych jako wymagające pilnej interwencji w zakresie zwiększenia poziomu finansowania, w tym istotnych dla działalności szpitali I i II stopnia poziomów systemu oraz zwiększenie liczby jednostek sprawozdawczych w ryczałcie PSZ i liczby jednostek rozliczeniowych w obszarach o największym potencjale do wzrostu liczby realizowanych świadczeń, co do których jednocześnie wystąpiły największe różnice pomiędzy wartością zawartych umów na okres styczeń-marzec 2024, a wartością udzielonych, sprawozdanych i poprawnie zweryfikowanych świadczeń w tym okresie.

Wdrożenie powyższej rekomendacji Prezesa AOTMiT będzie się wiązać ze wzrostem wydatków płatnika o 15,2 mld zł w okresie 12 miesięcy od chwili wejścia w życie rekomendacji, co stanowi 11,09 % wzrostu wartości umów NFZ (z wyłączeniem leków stosowanych w programach lekowych i substancji czynnych stosowanych w chemioterapii). (…)

Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Jerzy Szafranowicz
Podsekretarz Stanu

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8563 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka: pomrukiwania i szemrania w dyżurkach nie zrobią rewolucji.

2 min czytania
Pielęgniarka: Zapchali was kasą od pandemii, poróżnili grupami, dokopalinajstarszym, a teraz są efekty! Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły…
Aktualności

Dobre rady dla rozpoczynających pracę zawodową pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Pielęgniarki radzą młodszym koleżankom Zapytaliśmy pielęgniarki na naszym profilu na Facebooku, jaką dobrą radę dałyby koleżance rozpoczynającej pracę w zawodzie pielęgniarki lub…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki z większym stażem pracy radzą młodszym koleżankom.

2 min czytania
Czego młode pielęgniarki powinny nauczyć się od swoich starszych koleżanek? Pielęgniarki z większym stażem pracy radzą młodszym koleżankom, czego mogą się od…
Komentarze
×
Aktualności

Jak pielęgniarki postrzegają chorych z problemami skórnymi?