Dyrektor szpitala o podwyżkach dla pielęgniarek i położnych
W dniu 9 sierpnia 2022 roku redaktor Emilia Grzela opublikowała artykuł w pulsmedyczyny.pl pt. Dyrektor Kopiec o podwyżkach: w szpitalach będzie redukcja zatrudnienia.
W artykule zawarto wiele interesujących faktów dotyczących sposobu realizacji zapisów w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Należy podkreślić, że swoje spojrzenie na kwestię nowej siatki płac przedstawia dyrektor podmiotu leczniczego – Wielospecjalistycznego Szpitala. Dlatego warto zaznajomić się z opiniami pana dyrektora, gdyż obrazują one specyficzne uwarunkowania oraz skutki wdrażania zapisów ustawy podwyżkowej.
Koszty podwyżek dla pielęgniarek i położnych muszą być jak najniższe
Pan dyrektor informuje, że działaniem, do którego zmuszeni są dyrektorzy, jest takie zaszeregowanie pracowników pod względem ich wykształcenia i posiadanej specjalizacji, by koszty wynagrodzeń były jak najniższe.
Dotyczy to przede wszystkim pielęgniarek. Sygnały o tym docierają do Polskiej federacji Szpitali np. z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Uznanie specjalizacji pielęgniarek tylko zgodnej z profilem oddziału
Dyrektor dodaje, że podwyżek zagwarantowanych faktem posiadania specjalizacji nie otrzymały pielęgniarki, jeśli posiadana przez nie specjalizacja jest niezgodna z profilem oddziału, w jakim pracują. Bardzo wielu dyrektorów wybiera takie rozwiązania, choć rodzi to zrozumiałe niezadowolenie wśród pracowników.
NFZ daje środki na wynagrodzenia zasadnicze, ale na pochodne już nie
Dyrektor szpitala zauważa, że ustawodawca narzucił dyrektorom podwyżki, ale nie zabezpieczył na to środków. Jego zdaniem dobrym przykładem jest brak zapewnienia pieniędzy na wypłatę dodatków stażowych oraz pochodnych od wynagrodzeń, które z pewnością wzrosną. Obowiązek ich wypłaty nakłada na nas Kodeks pracy, ale w ustawie mowa jedynie o minimalnych wynagrodzeniach.
Pierwsza ofiara podwyżek to opiekunowie medyczni
Dyrektor wyraża także pogląd, że w kontekście lipcowej nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu nie dla wszystkich zawodów medycznych będzie to oznaczało dobrą wiadomość.
Przykładowo, nowela przewiduje podwyżki dla opiekunów medycznych, ale jednocześnie nie obowiązują żadne normy zatrudnienia nakładające na dyrektorów obowiązek ich zatrudniania. Efekt będzie taki, że aby ograniczyć koszty pracy, dyrektorzy zaczną rozwiązywać umowy z opiekunami medycznymi, obciążając ich obowiązkami personel pielęgniarski.
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
Całość artykułu dostępna pod poniższym linkiem.