Wiceminister zdrowia o etapach wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje wypowiedzi z posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, które dotyczą mechanizmu wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych. Szczegółowej informacji w tym zakresie udzielił wiceminister zdrowia pan Marek Kos.
Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman:
Bardzo dziękuję pani przewodnicząca za udzielenie głosu. Chciałabym zapytać pana ministra o sprawę konkretną, bo myślę, że jeśli chodzi o dyskusję na temat tego, kto jest ważniejszy w systemie i kto, ile powinien zarabiać, czy przekonywanie się o tym, to tę lekcję odrobiliśmy na poprzednim posiedzeniu podkomisji. Natomiast ja chciałabym zapytać, panie ministrze, o konkrety.
Mianowicie podał pan kwoty wzrostu dla tych dwóch grup zawodowych, w tym w styczniu następnego roku i następnego. Ja chciałabym zapytać, o jakie wartości. Na podstawie jakich wartości zostało tu policzone?
Dalsza część artykułu pod sondą…
Dalsza część artykułu…
Zgodnie z ustawą mówimy, że dopiero po ogłoszeniu przez Główny Urząd Statystyczny wysokości średniej krajowej ta ustawa zaczyna funkcjonować, jeśli chodzi o wskaźnik. Czyli ustalamy, przeliczamy i te środki są wypłacane. W związku z tym pierwsza część mojego pytania dotyczy tego, na podstawie jakiej kwoty państwo to policzyli. Czy tej średniej z tego roku, czy średniej z przyszłego roku i adekwatnie w 26?
Druga część mojego pytania, panie ministrze, dotyczy tego, czy ja dobrze zrozumiałam, a jeśli źle, to proszę sprostować, że będą rosły tylko grupy piąta i szósta. A co z pozostałymi grupami? Czyli, jak rozumiem, grupy druga, trzecia, czwarta będą stały przez następne lata, a więc krótko mówiąc nie będzie waloryzacji i zatrzyma się to na poziomie obecnym, a będziemy ciągnęli tylko te dwie grupy, żeby zmniejszyć różnice, czy też – proszę mnie uspokoić – waloryzacja w następnych latach również będzie dokonywana. Gdybyśmy bowiem mieli pójść zgodnie z tą propozycją pana ministra – mam nadzieję, że ją źle zrozumiałam – że ten wzrost dotyczyć będzie tylko tych dwóch grup zawodowych i dociągania ich do tych, które staną, to myślę, że cały duch tej ustawy, jej filozofia, po prostu będzie wypaczona. Dlatego dla mnie kluczowa jest sprawa, na podstawie jakich wartości państwo oparli te wyliczenia. Dziękuję, pani przewodnicząca.
Podsekretarz stanu w MZ Marek Kos:
(…) Jeżeli chodzi o zapytanie pani przewodniczącej Ochman, no to oczywiście te podwyżki wynagrodzeń będą co roku, cyklicznie. Jeżeli jest planowane podwyższenie wynagrodzeń o 12,75% w roku 2024, to w kolejnym roku – według szacunków Ministerstwa Finansów – mamy 9,34%, a w następnym 7,03%. Czy te szacunki się sprawdzą? Zobaczymy. No ale to są dane, które po prostu mamy z analizy z Ministerstwa Finansów.
Drugie pytanie dotyczyło… Aha, te kroki, które de facto będą 4. Jeżeli mamy styczeń 2025, no to będzie to ta podstawa, którą mamy obecnie, czyli te 7155 zł. 1 lipca 2025 to już nowa kwota. Według szacunków Ministerstwa Finansów będzie to około 7824 zł. Czyli to będzie już ta wyższa z przeciętnego z 2024 r. i ona będzie dla wszystkich grup. Podobnie będzie od 1 stycznia roku 2026, dlatego, że kwota będzie ta sama. No pójdzie wskaźnik w góry na 1,15 i 1,08 – to będzie tutaj zwiększenie – a od 1 lipca 2026 będzie to przeciętne z roku 2025. Dziękuję.
źródło: sejm.gov.pl