Dyrektor szpitala pyta ministra zdrowia o podwyżki dla pielęgniarek
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 8 czerwca 2022 roku.
Senator Wojciech Konieczny:
Mam też takie pytanie: jak mamy np. kwalifikować pielęgniarki do tych podwyżek w zależności od wymaganych – a nie od posiadanych – kwalifikacji? Bo np. jeżeli chodzi o oddział intensywnej terapii, to jest tam wymagana określona liczba pielęgniarek ze specjalizacją anestezjologiczną. A co, jeżeli mam ich więcej niż ta wymagana liczba? Czy mam wybrać, którym pielęgniarkom mam dać, a którym nie, czy też dostanę finansowanie na wszystkie pielęgniarki z danymi umiejętnościami? A może jedne będą finansowane z kontraktu, a drugie nie, czyli szpital ma się bardziej zadłużyć, żeby równo im zapłacić?
Ustawa o wynagrodzeniach pielęgniarek a zapisy Kodeksu pracy
Przypominam o przepisach kodeksu pracy, które mówią, że na danym stanowisku konieczne jest wypłacanie takiego samego wynagrodzenia, jeżeli jest to samo stanowisko i te same kwalifikacje. Tak że chciałbym, żeby pan minister doprecyzował, co to znaczy „wymagane na danym stanowisku”.
Konkretnie: jeżeli mam ich więcej, niż jest to wymagane, to czy tym, które są ponad tę wymaganą liczbę, też mam wypłacać? A jeżeli tak, to z czego? I jak mam dokonać ewentualnie wyboru, według jakich kryteriów, komu dać podwyżkę, a komu nie?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:
Co do dyskusji w kwestii wymaganych i posiadanych kwalifikacji… Pan senator jest też dyrektorem szpitala.
Minister: to dyrektor określa wymagane kwalifikacje na stanowiskach pracy
To kierownik jednostki, dyrektor, prezes szpitala określa wymagania na stanowiskach. Oczywiście ta dyskusja się toczy nie tylko na kanwie tejże ustawy, ma szerszy zakres.
My w kontakcie, w relacji ze środowiskiem zaproponowaliśmy inne rozwiązanie i pójdziemy w kierunku zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników.
Zacytuję, o jaki akt prawny chodzi: rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.
Ale oczywiście i tak ostateczna decyzja dotycząca określenia, jakie kompetencje są wymagane, to w mojej ocenie jest kompetencja dyrektora, prezesa szpitala.
źródło: sejm.gov.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Wiceminister zdrowia pan Piotr Bromber nadal robi dobrą minę do złej gry. Idzie w zaparte. Uprawia zabawę w głuchy telefon.
Pytania pana senatora, który jest prezesem szpitala, są konsekwencją uchwalonego przez sejm bubla – ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Teraz to dyrektorzy mają wypić piwo, które nawarzył sejm i senat, pod dyktando ministra zdrowia. Stoją przed problemem: dostosować wynagrodzenia do zapisów siatki płac, uchwalonej 26 maja 2022 roku – czy do zapisów Kodeksu pracy.
Konsekwencją powyższej sytuacji jest poniższy wzór pisma do dyrektora szpitala. Dyrektor spełniając wymogi zapisów ustawy oraz Kodeksu pracy musi opracować wykaz stanowisk pracy – pielęgniarek i położnych. Dopiero do stanowisk pracy powinien przyporządkować konkretną pielęgniarkę lub położną. Logiczne?
Pan/i
………………………………
Dyrektor Szpitala
w miejscu
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 26 maja 2022 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych proszę o udostępnienie wykazu stanowisk pracy pielęgniarek i położnych, wraz z ich liczbą, w tutejszym podmiocie leczniczym.
Przedmiotowy wykaz jest niezbędny, dla prawidłowego, zakwalifikowania pielęgniarek i położnych do stanowisk pracy, na których są wymagane poniżej wymienione kwalifikacje, których katalog zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy.
pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. |
pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją. |
pielęgniarka, położna, z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. |
Jednocześnie proszę o podanie zakresu czynności na ww. stanowiskach pracy.
Uwaga! Powyższe pismo powinno być wysłane przez zawarciem porozumień podwyżkowych w podmiotach leczniczych, czyli przed 13 lipca 2022 roku. Więcej o tych porozumieniach w artykule pt. Pielęgniarki – kolejny wzór pisma podwyżkowego.