Podwyżki dla pielęgniarek – projekt rozporządzenia ministra zdrowia
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, który opublikowano w dniu 2 maja 2022 roku, w sprawie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej, napisano:
Podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych określonych w załączniku nr 1 do projektowanego rozporządzenia, nie będzie samoistną przesłanką podwyższenia wynagrodzeń. Obowiązek podwyższenia od dnia 1 stycznia 2022 r. wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej, jak już wskazano powyżej, wynika z przepisów o powszechnej płacy minimalnej.
Wzrost płac dla pielęgniarek z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2022
Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r. Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego będą miały zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r. Za koniecznością pilnego wejścia w życie projektowanego rozporządzenia przemawia dobro pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej oraz potrzeba zapewnienia zgodności projektowanego rozporządzenia z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.
Nadanie projektowanemu rozporządzeniu wstecznej mocy obowiązującej nie jest sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawnego i nie narusza praw osób, do których jest kierowane. Zastosowane rozwiązanie, mimo retroaktywnego charakteru, nie spowoduje negatywnych skutków dla adresatów aktu prawnego ze względu na korzystny charakter tej regulacji.
źródło: mz.gov.pl
Minister zdrowia dzieli pielęgniarki i położne w odmienny sposób
W kontekście powyższego zagadnienia warto zwrócić uwagę na sposób podziału pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podmiotach leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.
Podział ten jest następujący:
– Zastępca kierownika do spraw pielęgniarstwa/położnictwa podmiotu leczniczego, |
– Naczelna pielęgniarka/położna |
– Przełożona pielęgniarek |
– Zastępczyni przełożonej pielęgniarek |
– Pielęgniarka oddziałowa |
– Pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę innych pielęgniarek |
– Zastępczyni pielęgniarki oddziałowej |
– Specjalista pielęgniarka |
– Starsza: położna, pielęgniarka, pielęgniarka środowiskowa |
– Położna, pielęgniarka |
– Pielęgniarka środowiskowa |
Znamienne jest, że trudno w powyższym podziale doszukać się osób z tytułem magistra, z tytułem licencjata, ze średnim wykształceniem.
Wobec powyższego zasadne jest pytanie dlaczego ten sam minister zdrowia dzieli pielęgniarki i położne w bardzo odmienny sposób.