Marszałek sejmu o projekcie ustawy pani Krystyny Ptok w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek
Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 9 lutego 2024 roku.
Poseł Jarosław Sachajko:
Panie Marszałku najbardziej otwartego na całym świecie Sejmu! (Oklaski)
(…) Składam wniosek formalny o przerwę i informację pana marszałka o tym, dlaczego powstało w Sejmie tak dużo zamrażarek. Obiecał pan, że nie będzie żadnych zamrażarek, no i niby nie ma, nie ma zamrażarki pana marszałka, za to pojawiło się wiele zamrażarek komisyjnych i podkomisyjnych. Ustawa, z której był pan tak dumny, o tym, że pielęgniarki i pozostali pracownicy medyczni dostaną podwyżki (Dzwonek), trafiła do zamrażarki podkomisji, która będzie ją procedowała miesiącami. (…)
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia:
(…) Natomiast jeżeli chodzi o wspomnianą przez pana ustawę o pielęgniarkach, moje serce i mój umysł chcą jak najszybciej zobaczyć tę ustawę uchwaloną w Sejmie, chyba nie tylko moje, bo wszyscy zgadzaliśmy się w dyskusji co do tego, że to rozwiązanie jest potrzebne. Rozumiem więc, że procesy przyspieszą. (Poseł Jarosław Sachajko: Proszę przewodniczącego Arłukowicza zapytać dlaczego.) Przyjrzę się temu… (…)
źródło: sejm.gov.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Pan marszałek sejmu w sprawie podwyżek dla pielęgniarek zalicza kolejną wpadkę… Pierwszą wypowiedź marszałka w sprawie projektu ustawy autorstwa pani przewodniczącej Krystyny Ptok opisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu z dnia 24 listopada 2023 roku.
Teraz na posiedzeniu plenarnym sejmu zabiera głos ponownie w sprawie ustawy autorstwa związku pielęgniarek. Wyżej cytowane słowa marszałka sejmu brzmią co najmniej mało wiarygodnie w sytuacji kiedy sejm pod wodzą pana Hołowni potrzebował aż 70 dni na powołanie podkomisji sejmowej, która ma zająć się wynagrodzeniami pielęgniarek. Od dnia, kiedy odbyło się I czytanie. 70 dni! Czy to jeszcze nie jest zamrażarka sejmowa czy już mamy jednak z nią do czynienia to kwestia poczucia czasu. Natomiast pan marszałek powinien mieć wiedzę podstawową w zakresie stanu prac komisji sejmowych… nad przedmiotową ustawą, którą wedle jego słów głoszonych z mównicy sejmowej „jego serce i umysł chcą jak najszybciej zobaczyć uchwaloną w Sejmie”.
Opinia wygłoszona przez pana marszałka brzmi jak farsa. Bowiem 2 dni wcześniej sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych zdecydowały o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej. Przebieg prac komisji w przedmiotowej sprawie opisaliśmy w artykułach redakcyjnych pt. Pielęgniarki – sejm zdecydował: podwyżki według partyjnego parytetu oraz Podwyżki pielęgniarek – na komisji łażąca aktorka i znikający Sasin.
Pan poseł Jarosław Sachajko na powyższym posiedzeniu komisji złożył wniosek aby powołana podkomisja nadzwyczajna złożyła sprawozdanie ze swojej pracy w ciągu 30 dni od jej powołania czyli do dnia 6 marca 2024 roku. Wydaje się, że wniosek bardzo racjonalny gdyż bez ustalenia granicy czasowej pracy podkomisji, może ona debatować kolejne miesiące… Niestety głosami koalicji rządowej wniosek został przez komisję odrzucony. Wobec powyższego do 70 dni od I czytania projektu ustawy (29 listopada 2023 roku) możemy już dopisać co najmniej kolejne 30 dni. Razem daje to 100 dni. Trzeba przyznać, że nowa większość sejmowa ma pielęgniarki w głębokim poważaniu…, zwłaszcza w kontekście stanowiska wyrażanego przez obecną większość sejmową w poprzedniej kadencji sejmu. Jakże kontrastują z powyżej przedstawioną sytuacją słowa marszałka sejmu, że „jego serce i umysł chcą jak najszybciej zobaczyć uchwaloną ustawę w Sejmie”.
Mamy tylko gorzką satysfakcję jako redakcja Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, że artykuł redakcyjny zamieszczony na stronie 2 w numerze styczeń/2024 pt. Obecna strategia wobec projektu OZZPiP taka sama jak za rządów PiS-u, kapitalnie odzwierciedla w jaki sposób nowa władza traktuje sprawy płacowe personelu pielęgniarskiego. W powyższym artykule stwierdziliśmy, że posłowie optujący jeszcze w lipcu 2023 roku za szybkim uchwaleniem ustawy – w brzmieniu zaproponowanym przez związek pielęgniarek – obecnie podnoszą argument, że „sprawa wzbudza ogromne kontrowersje”. Co się zatem zmieniło? Zmienili punkt widzenia… Byli posłami opozycji, która „kochała i wychwalała pielęgniarski stan”, a teraz są większością sejmową. I ponoszą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi… Niesieni poczuciem odpowiedzialności powołają komisje, zespoły, podkomisje, okrągłe stoły…
Zachęcamy do zaprenumerowania Gazety Pielęgniarek i Położnych w wersji papierowej. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z tej formy prenumeraty:
- BĘDZIESZ INFO – nie umkną Ci żadne ważne kwestie dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej,
- KOMFORT – będziesz mógł w wygodnych warunkach i czasie przeczytać na spokojnie wszystkie artykuły,
- WYGODA – co miesiąc otrzymasz Gazetę w wersji papierowej pod wskazany adres,
- PERSONALIZACJA – oferty dedykowane pielęgniarkom i położnym, np. oferta szkoleniowa,
- EKONOMICZNOŚĆ – roczna prenumerata wychodzi korzystniej finansowo, niż comiesięczny zakup pojedynczego numeru Gazety.