Jeden kraj, jedna ustawa, różne podwyżki dla pielęgniarek i położnych
Ustawa o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych na dobre zagościła w poszczególnych zakładach pracy. Jednym z aspektów, który zdecyduje o historyczności siatki płac, jest możliwość niezliczonych interpretacji. To taki swoisty trójkąt bermudzki stworzony przez ministra zdrowia.
Jak to możliwe, że NFZ przekazuje środki finansowe na wzrost wynagrodzeń pracowników, jest ustawa, a dyrektorzy w bardzo odmienny sposób ją interpretują?
Jedni już przedłożyli nowe aneksy do podpisu pielęgniarkom i położnym. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustalając według wykształcenia posiadanego przez pracownika. Natomiast w ustawie zapisano, że wynagrodzenie zasadnicze w poszczególnych grupach zawodowych powinno być determinowane zajmowanym przez pielęgniarkę lub położną stanowiskiem pracy.
Czy powyższe postępowanie dyrektorów jest zgodne z prawem? Czy dyrektor ustalił wykaz stanowisk pracy, które są powiązane z wymogami kwalifikacyjnymi na zajmowanym przez pielęgniarkę stanowisku pracy. Czy dyrektor zróżnicował zakres kompetencji zawodowych osób, które zaszeregował do grupy 2, 5 lub 6? Czyli, czy zróżnicował zakresy obowiązków i uprawnień? Musi to zrobić, aby wypełnić zapisy Kodeksu pracy o jednakowej płacy za jednakową pracę. Jeśli tego nie zrobił to dyskryminowani pracownicy skierują sprawę do PiP lub złożą pozwy do Sądu Pracy.
Mapa wynagrodzeń pielęgniarek – gdzie dyrekcja i związki zawodowe złamały Kodeks pracy
Jest rzeczą kuriozalną a zarazem skandaliczną, że dzieje się to często za przyzwoleniem związków zawodowych, czyli zakładowych organizacji związkowych. Na mocy podpisanych porozumień podwyżkowych w zakładach pracy.
Tak na marginesie powinna powstać mapa podwyżkowa wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, zwierająca informację w zakresie podmiotów leczniczych w których wspólnie – dyrekcja oraz związki zawodowe – doprowadziły do dyskryminacji płacowej.
Dyskryminacji płacowej polegającej na zróżnicowaniu wynagrodzenia zasadniczego o kwotę 2 tys. PLN za taką samą pracę. Na samej podstawie, nie wliczając pochodnych. Bez zróżnicowania zakresu obowiązków i uprawnień.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych ma szczególną satysfakcję, że powyższe oczywiste oczywistości zaczęły teraz docierać do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi. Lepiej późno niż wcale. Także liczne artykuły prasowe i doniesienia medialne zwracają uwagę na powyższy aspekt, podkreślając kontrowersyjność regulacji zawartych w siatce płac. Nasza redakcja o tym zagadnieniu pisze od 2017 roku…
Ustawa fatalna – szukanie jakiegoś rozwiązania dla pielęgniarek
Jednocześnie widać, że obecnie trwają gorączkowe poszukiwania jakiegoś rozwiązania, które zabezpieczy dyrektorów przed pozwami pracowników.
Za przykład w powyższej kwestii niech posłuży zaszeregowanie finansowe pielęgniarek i położnych, które wprowadził od 1 lipca 2022 roku jeden z dyrektorów. Wynagrodzenia zasadnicze zostały określone według poniższego podziału:
Grupa 2 – 7 304 PLN |
Grupa 5 – 6 500 PLN |
Grupa 6 – 6 000 PLN |
Czy Sąd Pracy różnicuje, że jakiś dyrektor złamał prawo pracy, a inny złamał je trochę mniej? Jakie jest zdanie czytelników pielegniarki.inf.pl w powyższym zagadnieniu?