Specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa… Czyli rzecz o totalnym chaosie w polskim pielęgniarstwie
Chaosie kompetencyjnym… Chaosie w zakresie polityki wynagradzania pielęgniarek.
To sprawa, która ukazuje w pełni poziom działalności izby pielęgniarek oraz związku OZZPiP. Izba pip istnieje od ponad 30 lat. Jak to możliwe, że przez ten okres nikt sobie nie zadał pytania: czy ochrona zdrowia potrzebuje pielęgniarek specjalistek? Może jednak mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią!
Problem dotyczy znacznej liczby pielęgniarek. Bowiem w roku 2022 prawie 57 tys. pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które mają kontrakty z NFZ posiadało tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Na 193 tys. wszystkich zatrudnionych pielęgniarek w jednostkach ochrony zdrowia mających umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wniosek: około 30% pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych posiada tytuł specjalisty.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu liczby pielęgniarek z tytułem specjalisty. Otóż w 2018 roku było „tylko” 38,5 tys. specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa. Zatem na przestrzeni ostatnich 5 lat liczba ta wzrosła o 18,5 tys. Wobec powyższego liczba specjalistek wzrosła o 45%.
Dlaczego? Bowiem od 2017 roku wprowadzono przepisy płacowe, które podzieliły pielęgniarki na 3 grupy. W zależności od zaszeregowania w jednej z grup dana pielęgniarka ma przypisane wynagrodzenie zasadnicze. Natomiast na przestrzeni ostatnich 5 lat różnice w wynagrodzeniu zasadniczym systematycznie rosły i od lipca 2023 roku osiągnęły horrendalny pułap około 3,5 tys. PLN. Dlatego odpowiedź na pytanie: dlaczego wzrosła gwałtownie liczba specjalistek pielęgniarstwa jest raczej jednoznaczna.
Czy sytuacja ta wynika z faktu ogromnego zapotrzebowania na specjalistki w podmiotach leczniczych? Czy może specjalistki posiadają jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, które powodują, że bez odpowiedniej liczby osób ze specjalizacją podmioty lecznicze nie są wstanie sprostać wymogom stawianym przez NFZ. Odpowiedź na powyższe pytania brzmi – NIE!
Zatem jedynym czynnikiem, który w zdecydowanej mierze spowodował gwałtowny wzrost liczby pielęgniarek specjalistek jest… struktura siatki płac personelu pielęgniarskiego.
Specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa… a realia wykonywania praktyki pielęgniarskiej
Zatem przejdźmy do kolejnego aspektu naszych rozważań.
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?
Najlepiej szukać odpowiedzi na to pytanie nie w akademickich opracowaniach, pełnych frazesów, ale w realiach wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki.
Pytanie brzmi: czy pielęgniarka oddziałowa na jakimś oddziale poszukuje pielęgniarki posiadającej tytuł specjalisty do wykonania konkretnego świadczenia zdrowotnego, gdyż pielęgniarka bez tytułu specjalisty nie ma uprawnień do jego wykonania?
Warto też zdawać sobie sprawę z jeszcze jednego aspektu omawianego zagadnienia. W wielu dziedzinach pielęgniarstwa NFZ kontraktuje świadczenia zdrowotne stawiając konkretne wymogi kwalifikacyjne pielęgniarkom.
Tylko, że realia są następujące…
Fundusz wymaga np. tytułu specjalisty… lub ukończonego kursu kwalifikacyjnego. Obecnie w jednej z dziedzin pielęgniarstwa wystarczy, że dana pielęgniarka jest… w „trakcie kursu kwalifikacyjnego”.
Trzeba podkreślić, że te grupy osób, zgodnie z wymogami stawianymi przez NFZ:
- z tytułem specjalisty,
- z ukończonym kursem kwalifikacyjnym,
- w trakcie kursu kwalifikacyjnego
posiadają te same uprawnienia zawodowe.
W kolejnym artykule dalsze rozważania w przedmiotowej sprawie. Podamy także konkretne przykłady obrazujące patologiczne uwarunkowania kompetencyjne w polskim pielęgniarstwie na tle polityki płacowej autorstwa ministra zdrowia oraz bubla prawnego jakim jest projekt siatki płac autorstwa związku pielęgniarek OZZPiP.
Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę powyższego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.