Z raportu ministerstwa zdrowia z konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie "1200 PLN do podstawy pielęgniarek" wynika że, zgłoszono kilka uwag i poprawek. Poniżej publikujemy kolejną uwagę, dotyczącą tzw. współczynników korygujących.
Podmiot zgłaszający uwagę
Związek Rzemiosła Polskiego Izba Gospodarcza "Uzdrowiska polskie"
Proponowane w treści projektów rozwiązanie tj. zakreślenie terminu do dnia 31 marca 2020 roku przeznaczenia dodatkowych środków finansowych dla świadczeniodawców z budżetu NFZ, tzw. „zembalowe”, na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i ratowników medycznych jest wyłącznie krótkotrwałym rozwiązaniem problemu związanego z żądaniami płacowymi zawodów medycznych.
Zachodzi pytanie – czy w przyszłości (od 1 kwietnia 2020 r.) wprowadzone współczynniki korygujące stosowane przy rozliczaniu świadczeń opieki zdrowotnej, realizowanych w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewnią świadczeniodawcom w pełni środki finansowe na wynagrodzenia dla w/w grup zawodów medycznych. Jakie kryteria stanowić będą wyznacznik współczynnika korygującego dla danego rodzaju świadczenia gwarantowanego ze środków publicznych. Na przykładzie lecznictwa uzdrowiskowego wprowadzenie współczynnika korygującego 105 powiększyło stawkę osobodnia w
praktyce wyłącznie o 5%. Mając na uwadze zapisy w uzasadnieniu do opublikowanych w dniu 19 czerwca przez Narodowy Fundusz Zdrowia zmian w zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe przeznaczeniem dodatkowych środków finansowych w konsekwencji wprowadzenia współczynnika korygującego jest wzrost wynagrodzeń fizjoterapeutów. W rzeczywistości nie zapewniły one w pełni środków na wzrost wynagrodzeń fizjoterapeutów oraz ich żądań płacowych do wysokości znaczonych pieniędzy dla pielęgniarek tj. co najmniej 1600 brutto. Dodatkowo spowodowało to zwiększenie różnic stawek osobodnia – za jednakową procedurę medyczną stawki zróżnicowane są nawet do 15 % w zależności od regionu, w którym jest uzdrowisko, co przekłada się na nierówne traktowanie podmiotów uzdrowiskowych przy wykonywaniu tożsamego świadczenia gwarantowanego ze środków publicznych wpływając bezpośrednio na sytuację ekonomiczną zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Należy mieć także na uwadze brak ustalenia zasad finansowania przez NFZ nie dojazdów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. W tym przypadku nie dość, że następuje pomniejszenie wartości kontraktu w stosunku do wartości kwotowej wynikającej z umowy, to w konsekwencji i kwot dodatkowych środków wynikających z przyznanego współczynnika korygującego, co także nie jest bez wpływu na finasowanie wynagrodzeń zawodów medycznych. Różnice minusowe przerzucane zostają na pracodawcę, bowiem koszty wynagrodzeń nie mogą ulec zmniejszeniu, natomiast środki z umowy z automatu zostają pomniejszone.
źródło: legislacja.gov.pl
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Wiecej informacji w sprawie 1200 PLN do podstawy pielęgniarek
Pielęgniarka o 5 rano uderzona stojakiem do kroplówki. Warto się narażać?
Pielęgniarski live #16 – "1 200 do podstawy pielęgniarek. Kilka refleksji…"
Dyrektorzy szpitali: podział 1200 dla pielęgniarek powinien być w naszej gestii.
Dwie oferty pracy dla pielęgniarek. 20 PLN i 19,5 EUR na godzinę.
1200 do podstawy pielęgniarek – jest rozporządzenie.
Nowy podział pielęgniarek na grupy – propozycje.
MZ – brak pielęgniarek – leki poda opiekun medyczny.
Pielęgniarka dźwigając pacjentkę doznała urazu. Ubezpieczyciel: to nie był wypadek!
Najbliższe wydanie już 4 września.