Płace pielęgniarek po 30 czerwca 2024 – wynagrodzenia brutto brutto według siatki płac.

3 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Płace pielęgniarek po 30 czerwca 2024 – wynagrodzenia brutto brutto według siatki płac.

Dane o wynagrodzeniach brutto brutto pielęgniarek i położnych według związkowej siatki płac po 1 lipca 2023 roku

W dwóch artykułach redakcyjnych pielegniarki.info.pl podjęliśmy tematykę wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2024 roku.

W pierwszym artykule z dnia 18 października Wynagrodzenia pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku obliczyliśmy wysokość kwoty bazowej jaka będzie obowiązywała przy obliczaniu wzrostu wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych od dnia 1 lipca 2024 roku. Dlaczego? Bowiem kwota bazowa ma bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzenia zasadniczego.

Takie same obliczenia opracowaliśmy w zeszłym roku w zakresie kwoty bazowej obowiązującej w roku 2023. Nasze obliczenia okazały się bardzo bliskie, rzeczywistej kwoty bazowej podanej w komunikacie GUS w dniu 9 lutego bieżącego roku.

W kolejnym artykule pt. Pielęgniarki – taka siatka płac będzie od 1 lipca 2024 roku, podaliśmy wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, jakie by obowiązywały, gdyby sejm przyjął rozwiązania płacowe zawarte w obywatelskim projekcie ustawy o wynagrodzeniach.

Wnioski jednoznacznie wskazują, że projekt ustawy przygotowanej przez OZZPiP jest dyskryminujący dla grupy 5 i 6 siatki płac i przyczyni się do dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Z powyższego wynika, że inicjatywa legislacyjna związku pielęgniarek nie rozwiązuje upodlenia oraz odarcia z godności zawodowej znaczącej części personelu pielęgniarskiego. Projekt związkowy został przez nowy parlament skierowany do pierwszego czytania. Sejm ma 6 miesięcy na rozpatrzenie projektu związkowego. Marszałek sejmu powiedział:

“Wyciągnąłem 10 projektów obywatelskich z “zamrażarki” i każdemu z nich nadałem numer druku, więc zostaną rozpatrzone w ciągu 6 miesięcy – tak jak tego wymaga regulamin, a także szacunek dla setek tysięcy obywateli, którzy podpisywali każdy z tych projektów.”

Na stronie internetowej OZZPiP w dniu 21 listopada 2023 roku poinformowano:

Powyższe… (…) „pokazuje, że wcześniej wyrażone przez przedstawicieli ugrupowania Polska 2050 poparcie dla projektu – zarówno osobiste i merytoryczne wsparcie, nie było jedynie pustymi słowami”.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym zwracamy uwagę na jeszcze jeden aspekt radosnej związkowej twórczości w zakresie płac personelu pielęgniarskiego. Warto zobaczyć jakie skutki w zakresie nie tylko samego wynagrodzenia zasadniczego niesie za sobą obywatelski projekt ustawy autorstwa związku pielęgniarek. Różnica pomiędzy grupą 6 a 2 w projekcie związkowym wynosi 1 410 PLN. Na samym wynagrodzeniu zasadniczym!

Teraz zobaczmy jak ta różnica się kształtuje jeżeli pod uwagę weźmiemy także – pozostałe składniki wynagrodzenia obliczanego i wypłacanego wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, w tym. m.in. dodatki stażowe, funkcyjne, premie, nadgodziny, dyżury oraz składki na ubezpieczenie społeczne, a także pozostałe narzuty na etat, w tym, m.in. koszt wynagrodzenia brutto wypłacany przez świadczeniodawców.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podała dane w zakresie wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Co warto podkreślić, że związkowcy z OZZPiP oparli się na wyliczeniach AOTMiT wyliczając skutki finansowe proponowanej przez siebie nowej siatki płac.

Nie wdając się w szczegółową metodologię poniższego wyliczenia podajemy uśrednione wynagrodzenia brutto brutto pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2024 roku, gdyby sejm przyjął związkowy projekt ustawy.

Grupa 2 – 15 570 PLN
Grupa 5 – 14 363 PLN
Grupa 6 – 13 156 PLN

Różnica między średnim wynagrodzeniem brutto brutto grupy 6 a 2 wynosi… 2 414 PLN. UWAGA!!! Ta różnica będzie rzutować nie tylko na wysokość wynagrodzenia „na rękę” ale także zasiłków chorobowych, macierzyńskich oraz świadczeń rentowych i emerytalnych. Oczywiście także na wysokość dodatków: stażowego, za pracę w porze nocnej oraz dni wolne i niedziele.

Dlatego wejście w życie związkowego projektu ustawy nie uchroni podmiotów leczniczych przed pozwami pielęgniarek i położnych, które w opisanej sytuacji płacowej nadal będą składać pozwy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Warto podkreślić, że izba pielęgniarek poparła zaproponowane przez OZZPiP regulacje płacowe oraz wspierała akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem.

Dlatego nie może być zgody na poparcie związkowego projektu ustawy. Szczegółowe informacje w tym zakresie publikujemy w dziale aktualności – Nie dla ustawy OZZPiP.

Prosimy o ocenę powyższego artykułu redakcyjnego pielegniarki.info.pl poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 334

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8487 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Krystyna Ptok: wszystkie pielęgniarki wykonują te same czynności, chociaż nie wszystkie mają uprawnienia.