Płace pielęgniarek – kolejny pomysł z piekła rodem.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Płace pielęgniarek – kolejny pomysł z piekła rodem.

Lekiem na sprawiedliwe podwyżki pielęgniarek nowy taryfikator kwalifikacyjny?

Ministerstwo zdrowia od kilku miesięcy, ustami wiceministra pana Piotra Brombera informuje, że rozpoczęło prace nad nowelizacją taryfikatora kwalifikacyjnego, w tym także stanowisk pielęgniarek i położnych.

Wiceminister zdrowia, wielokrotnie podczas procesu legislacyjnego (sejm, senat) podkreślał, że nie określono do tej pory wymogów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek i położnych, które są zaszeregowane w trzech grupach siatki płac.

Znamienne są słowa wiceministra zdrowia wypowiedziane w sejmie na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 25 maja 2022 roku.

„Równolegle do tych działań, odnośnie do wzrostu wynagrodzenia minimalnego podejmujemy również działania legislacyjne wzmacniające prestiż kompetencje i umiejętności poszczególnych zawodów. Patrzymy tutaj bardzo kompleksowo. Z jednej strony wynagrodzenie, z drugiej strony kompetencje i umiejętności”.

Powstaje zatem pytanie, w jaki to przecudowny sposób ministerstwo zdrowia dokonało wartościowania poziomów wykształcenia pielęgniarek i położnych bez ustanowienia kompetencji i umiejętności dla:

  • pielęgniarki z tytułem magistra i ze specjalizacją,
  • pielęgniarki z tytułem magistra lub specjalizacją
  • pielęgniarki z wykształceniem średnim.

Na to pytanie nigdy nie padła odpowiedź zarówno ze strony ministerstwa zdrowia ale także związku pielęgniarek. To Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych jest autorem podziału pielęgniarek i położnych z 2016 roku, który był następujący:

  • pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją
  • pielęgniarka ze specjalizacją
  • pielęgniarka bez specjalizacji.

To się wszystko kupy nie trzyma. Dlatego powinna być jedna grupa pielęgniarek i położnych, skoro wszystkie wykonują ten sam zakres obowiązków. Na jakiej przesłance zdecydowano, że jedna grupa ma mieć wynagrodzenie zasadnicze wyższe o 2 tys. złotych, tego nie wie nikt.

Zmiany w taryfikatorze lekiem na patologiczną siatkę płac?

Warto zacytować jeszcze jedną wypowiedź wiceministra zdrowia pana Piotra Brombera z dnia 25 maja 2022 roku, która padła w sejmie.

„Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie, wielokrotnie padał temat kompetencji wymaganych, posiadanych. Analizowaliśmy to wewnątrz ministerstwa i zobowiązaliśmy się do doprecyzowania w taryfikatorze kwalifikacji wymaganych na stanowiskach pracy. To są te działania, które w najbliższym czasie zostaną przez nas podjęte”.

Ok. Widać, że ministerstwo zdrowia zaczyna kumać bazę. Ale nie do końca…

Widzi konieczność określenia kompetencji wymaganych i posiadanych. Po tylu latach funkcjonowania patologicznego podziału pielęgniarek i położnych w siatce płac. Zauważa konieczność sprzężenia – wyższego wynagrodzenia zasadniczego z szerszymi kompetencjami zawodowymi. Nareszcie!

W praktyce powinno wyglądać to tak. Pielęgniarka z grupy 2 ma określone uprawnienia zawodowe. Ma za to minimalne wynagrodzenie zasadnicze. Natomiast pielęgniarka z grupy 6 ma węższe kompetencje zawodowe i niższe minimalne wynagrodzenia zasadnicze. Natomiast pielęgniarka z grupy 6 ma najwęższe uprawnienia zawodowe oraz mniejsze minimalne wynagrodzenie zasadnicze.

Ustalenie powyższego ma oczywiście swoje konsekwencje. Każda z trzech grup pielęgniarek ma odmienne kompetencje zawodowe, na które składają się: zakres obowiązków i odpowiedzialności.

Czy wszyscy się zgadzają? Czy wtedy mielibyśmy argumenty o dyskryminacji pielęgniarek i położnych z grupy 6? NIE!

Teraz ministerstwo i izba pielęgniarek pracują nad nowym taryfikatorem kwalifikacyjnym, który ma być lekiem na patologiczną siatkę płac. O tym w następnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Można jednak już formułować pierwsze wnioski – ministerstwo zdrowia pozazdrościło komedii Bareii, pisze własną.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 135

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8464 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki LM – przestańcie nas zniesławiać i obrażać.