Pielęgniarz – zrezygnowałem z bycia w PiS.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarz – zrezygnowałem z bycia w PiS.

Wiceprezes władz krajowych izby pielęgniarek prominentnym działaczem Prawa i Sprawiedliwości

Kilka dni temu na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy sprawę jednoczesnego reprezentowania środowiska pielęgniarskiego oraz bycia prominentnym działaczem PiS. Reprezentowania izby pip poprzez pełnienie funkcji wiceprezesa naczelnej izby pielęgniarek i położnych.

Poniżej publikujemy oświadczenie pana Sebastiana Irzykowskiego z dnia 27 września 2021 roku. Wydaje się, że sprawa jest jednoznacznie rozstrzygnięta i teraz będzie wszystko OK.

Niestety tak nie jest. Pozostają pytania oraz kwestie, które świadczą o chorobie, która trawi tzw. samorząd izbowy. Jak to było możliwe, że osoba na tak wysokim stanowisku w izbie pip, równocześnie była we władzach partii, która pielęgniarki i położne traktuje w szczególny sposób. Sposób, który można przedstawić w jednym zdaniu: najważniejsze to rozmawiać, a my i tak was wyrolujemy na cacy.

Jak to możliwe, że władze krajowe izby powyższą sytuację tolerowały. Jak taka osoba mogła być w zespole negocjacyjnym prowadzącym rozmowy w imieniu pielęgniarek i położnych. Dlaczego tolerowała taką sytuację prezes izby pani Zofia Małas? Może doczekamy się oficjalnego stanowiska izby w tej sprawie?

I jeszcze poruszę dwa aspekty. Pierwszy to zasady funkcjonowania izby pip. Pan Irzykowski równocześnie pełni płatne funkcje w organach izby: naczelnej oraz okręgowej. To niedopuszczalne ze względu na konflikt interesów. Wiem, nie ma prawa, które tego zabrania. Ale czy na zdrowy rozsądek jest to moralnie właściwe?

Horrendalnie wysokie zarobki w izbach pielęgniarskich

Drugi aspekt – wysokość zarobków w izbach pielęgniarek. Dochód jaki osiągnął pan Irzykowski z pełnienia funkcji w organach izby sięgnął w 2020 roku ponad 207 tysięcy PLN. Miesięcznie – 17,5 tys. PLN. Kwestia wynagrodzeń w izbach bulwersuje pielęgniarki i położne.

Fatalny błąd, który popełnił pan Irzykowski powinien stać się pretekstem do dyskusji nad reformą tworu, który miał skutecznie walczyć o warunki wykonywania praktyki zawodowej zawodów: pielęgniarki i położnej. Także te finansowe. Z licznych wypowiedzi prominentnych działaczy izby wynika, że to nie zadanie izby, tylko związku pielęgniarek. Wobec powyższego pytam: dlaczego pod porozumieniami płacowymi z ministrem zdrowia oraz prezesem NFZ widnieje podpis pani Małas?

Poniżej cytujemy oświadczenie pana Sebastiana Irzykowskiego w sprawie rezygnacji z członkostwa w PiS. Porównując zarobki w izbach pielęgniarskich z wysokością diety radnego wojewódzkiego, nie dziwi, że nie zrezygnował z pracy w samorządzie zawodowym. Może jednak powinien, także zrezygnować z pełnienia funkcji z wyboru w organach izby. Także zdanie mandatu radnego wojewódzkiego to oczywista oczywistość, gdyż dzięki PiS zdobył pan ten mandat. Tego wymaga zwykła ludzka uczciwość. Także wobec wyborców.

Pielęgniarz: jestem gotowy na każdą formę krytyki

27 września 2021 roku, godz. 19.21 Facebook

Dziś zrezygnowałem z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość. Do końca kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego pozostanę radnym niezależnym. Do momentu, w którym będę zaangażowany w sprawy związane z działalnością samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych i związków zawodowych, nie zaangażuje się w jakąkolwiek działalność polityczną.

Od momentu wstąpienia do PiS byłem świadomy, że łączenie tych dwóch światów – tego co robię od kilkunastu lat na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa oraz polityki to igranie z ogniem. Dlaczego więc tamtym czasie podjąłem taką decyzję? Chciałem być bardziej skuteczny. Mieć możliwość wpływania na kurs partii rządzącej. Partii decydującej, również o przyszłości ochrony zdrowia. Nie udało się. Przegrałem tą bitwę. PiS nie stoi już po stronie medyków. Nie prowadzi dialogu na jaki zasługujemy. Obecna aktywność tej partii ma niewiele wspólnego z działaniami na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa.

Nie chcę dłużej, poprzez swoje członkostwo, wspierać polityki, która godzi w pielęgniarki, pielęgniarzy, położne i położnych. Ci ludzie mi zaufali, obdarzyli mnie odpowiedzialnością. To coś zupełnie innego niż „jedynka” na liście wyborczej. Nie zamierzam dłużej stać w rozkroku, który jest po prostu szkodliwy dla mojej pielęgniarsko – położniczej rodziny. Wszystkich Was – pielęgniarki, pielęgniarzy, położne i położnych przepraszam. Nie proszę o wybaczenie. Po prostu będę robić swoje w sposób najbardziej skuteczny. Czuję się dziś mądrzejszy i tą życiową mądrość będę wykorzystywać w interesie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Jestem gotowy na każdą formę krytyki. Na pozbawione argumentów wylewy nienawiści odpowiem milczeniem. Nie będę milczał na temat tego co się dzieje w publicznym systemie ochrony zdrowia. Jestem pielęgniarzem i mam obowiązki pielęgniarskie.

Zachowano oryginalne brzmienie oświadczenia

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

586 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Praca jako pielęgniarka w Polsce? Gdzie szukać zatrudnienia?

2 min czytania
Zawód pielęgniarki to jedna z najważniejszych profesji w systemie ochrony zdrowia. Jeśli zastanawiasz się nad pracą w tej branży w Polsce, poniżej…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka pod nieobecność lekarza wystawiła skierowanie. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

3 min czytania
Lekarz przekonywał, że wygenerowanie z systemu w czasie jego nieobecności skierowanie na badanie radiologiczne przez pielęgniarkę zasługuje bardziej na uznanie niż krytykę……
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Komentarze
×
Aktualności

Równanie pielęgniarek do wyższej czy niższej grupy?