Pielęgniarz: zasady refundacji kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego przez okręgową izbę pielęgniarek i położnych są niesprawiedliwe! Zobacz komentarz redakcyjny. 4 KOMENTARZE.

2 min czytania
Aktualności

Witam!
Po krótce o mnie, jestem pielęgniarzem anestezjologicznym pracującym na bloku operacyjnym, na razie moja kariera zawodowa jest dość krótka bo pracuję dopiero od roku w zawodzie. Rozpocząłem pracę od razu po uzyskaniu dyplomu. Cały czas interesuje mnie podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy. Tak narodził się pomysł napisania tego maila do Was. Wszelkiego rodzaju kursy kwalifikacyjne są bardzo kosztowne jak na pielęgniarską kieszeń. Tutaj teoretycznie pojawia się rola izb pielęgniarskich, które zapewniają zwrot części poniesionych kosztów kształcenia. Jednak nie jest tak kolorowo. Istnieje przepis, który mówi że zwroty przysługują osobom, które odciągają składki na izby minimum dwa lata. Uważam ten przepis za bardzo dyskryminujacy młodych adeptów sztuki pielęgniarskiej. Ten problem dotyczy mnie i wielu moich znajomych. Przecież po zakończeniu kursu nagle nie przestane płacić składek, robię to po to żeby być lepszym pracownikiem, taka sytuacja w której nie można liczyć na zwrot chociaż części kosztów jest nie do przeskoczenia dla wielu młodych pielęgniarek czy pielęgniarzy i zwyczajnie uniemożliwia rozwój zawodowy. A na każdym kroku słyszy się że w nasz zawód jest wpisane ciągłe pogłębianie i aktualizowanie wiedzy, powtarzano to wielokrotnie podczas zajęć na uczelni, a jak się ma ta szczytna idea do reali, które fundują izby?

Wydaję mi się że zwróciłem uwagę na dość istotny temat.
Pozdrawiam

Dane autora korespondencji do wiadomości redakcji Portalu


 

Witam Pana serdecznie,

problem, który Pan opisuje jest przykładem na tezę, że ludzie których wybieramy na swoich reprezentantów w organach samorządu pielęgniarek i położnych przeistaczają się często z powodów mi nieznanych w "urzędasów". Należy podkreślić, że zasady refundacji ustalają samodzielnie okręgowe rady pielęgniarek i położnych. "Ma tak być jak postanowiliśmy i koniec. Żadnego dyskutowania i merytorycznej polemiki. My rządzimy". Często mamy pretensje do jakości stanowionego prawa ale takie regulacje prawne tworzą nasi przedstawiciele. Rozumiem Pana rozgoryczenie. Takie traktowanie pielęgniarek przez izby dotyczy także osób przechodzących z jednej izby do drugiej. W tym przypadku osoba, króta płaciła składki w starej izbie przez dwadzieścia lat, w nowej izbie musi płacić składki przez dwa lata aby "załapać się" na refundację z nowej izby.

Problematykę zasad refundacji kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych poruszyłem w nr 3 Gazety Pielęgniarki i Położnej w artykule pt. Izba dla pielęgniarek czy pielęgniarki dla izby?

Warto podnieść jeszcze jeden aspekt w zakresie refundacji przyznawanych przez izby pielęgniarkom i położnym. Do izby po refundację zgłasza się pielęgniarka, która składek nie opłacała. To zagadnienie poruszyłem w Gazecie Pielęgniarki i Położnej nr 3 w kolumnie "Z redakcyjnej poczty".

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - zasada kto przygotował lek, ten go podaje - umarła?

4 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek w zakresie zasad podawania leków – stanowisko ministerstwa zdrowia. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment interpelacji poselskiej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 8 tys. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek NZOZ Żuławy zaprasza do współpracy pielęgniarkę POZ, która dołączy do zespołu. Poszukiwana osoba, która z oddaniem i zaangażowaniem będzie…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Co może pielęgniarka z tytułem licencjata. Jakie uprawnienia ma magister.

2 min czytania
Sprawą zainteresowało 50 tys. pielęgniarek, które zamieściły ponad 250 komentarzy. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała poniższy post, który wywołał ponad…
Komentarze