Zeznania pielęgniarza przed sądem, który rozpatrywał pozew dwóch pielęgniarek w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu
Sądy Pracy rozpatrujące pozwy personelu pielęgniarskiego w sprawie zarzutów o nierówne traktowanie muszą szczegółowo rozpoznać specyfikę organizacji opieki pielęgniarskiej w danym podmiocie leczniczym a nawet na poziomie poszczególnych oddziałów szpitalnych.
Sąd dla prawidłowej oceny pozwów przesłuchuje świadków.
Poniższe artykuły redakcyjne Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych odnoszą się do treści zeznań składanych przez kadrę kierowniczą podmiotów leczniczych. Zeznania te często są „chwytaniem się tonącego brzytwy”. Bowiem ewidentnie wprowadzają sędziego w błąd. Nakreślają obraz organizacji pracy personelu pielęgniarskiego, który nie ma nic wspólnego z realiami funkcjonowania oddziałów szpitalnych.
Warto zatem zaznajomić się z „radosną twórczością” kierowniczej kadry podmiotów leczniczych i przygotować własną – skuteczną kontrargumentację, która spowoduje uznanie przez sędziego powyższych zeznań za niewiarygodne.
Poniżej linki do artykułów, które podejmują powyższą problematykę:
Natomiast na pielegniarki.info.pl przytaczamy także zeznania pielęgniarki oddziałowej, która przedstawiła prawdziwy stan w zakresie organizacji pracy personelu pielęgniarskiego w oddziale szpitalnym, w którym zarządza pracą podległego personelu. Zeznania tej pielęgniarki oddziałowej cytujemy w artykule pt. Zeznania pielęgniarki oddziałowej przed sądem. Sąd nie miał wątpliwości.
Poniżej cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku sądu, odnoszący się do zeznań pielęgniarza z grupy 2 zatrudnionego w oddziale szpitalnym. Pielęgniarki z tego samego oddziału złożyły pozew o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku:
Kwestia wykonywania badań fizykalnych przez pielęgniarki magistrów ze specjalizacją, na które zwracał uwagę dyrektor pozwanego, nie została udowodniona. W. S., czyli pielęgniarz posiadający wyższe wykształcenie i specjalizację, zaprzeczył aby jego praca różniła się od pracy skarżących pielęgniarek.
Jedna z składających pozew pielęgniarek wskazała, że badania fizykalne pozostają w gestii lekarzy, podobnie jak wypisywanie leków. W świetle ramowego zakresu zadań, obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pielęgniarki odcinkowej (k.65-66), z którego wynikało, że pielęgniarce pod żadnym pozorem nie wolno było podawać chorym leków na własną odpowiedzialności, bez pisemnego zlecenia lekarza (§6), zeznania te jawiły się wiarygodnie.
Samodzielnie udzielać pierwszej pomocy pielęgniarki – bez względu na poziom wykształcenia – mogły tylko w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta (§9 ust.4).
Uwzględniając przytoczone zapisy ramowego zakresu obowiązków, sąd nie uznał za wiarygodne twierdzeń, że pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją, zatrudnione na stanowisku pielęgniarki, czyli co do zasady nie posiadające dużego doświadczenia, mogły dokonywać badań fizykalnych pacjentów, które wykorzystywane byłyby w leczeniu.
źródło: orzeczenia.ms.gov.pl
Do sprawy powrócimy wkrótce na pielegniarki.info.pl
Jeszcze jedna prośba zespołu redakcyjnego pielegniarki.info.pl. Prosimy o ocenę powyższego artykułu poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”.
Dziękujemy.