W uzasadnieniu do ustawy o receptach pielęgniarek i położnych minister zdrowia zapisał, że ta ustawa będzie także oddziaływać na organizatorów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Będą bowiem prowadzić szkolenia „na kursie specjalistycznym w zakresie ordynacji leków czy kontynuacji leczenia, a tym samym wzbogacać swoją ofertę szkoleniową”. Jakie stanowisko prezentuje ministerstwo zdrowia w kwestii finansowej w kontekście „recept pielęgniarek i położnych”, najlepiej zobrazuje opublikowanie uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych oraz stanowiska ministerstwa zdrowia w przedmiotowej sprawie. W uzasadnieniu wyrażono także pogląd, że „jednostkowy koszt kursu specjalistycznego może wynieść ok. 450 zł. Koszt kursów będzie pokrywany ze środków własnych pracodawców lub pielęgniarek i położnych, które będą chciały nabyć uprawnienia wynikające z projektowanej ustawy. Ponadto Minister Zdrowia zakłada alternatywne rozwiązanie dotyczące finansowania kształcenia w ramach Nowej Perspektywy Finansowej.”
Jaki może być rynek przedmiotowych szkoleń? Około 120 tysięcy osób do przeszkolenia! To wynika z innego fragmentu uzasadnienia do ustawy, w którym zapisano: „Proponowane zmiany uzasadnia obecna liczba pielęgniarek (powyżej 90 tys.) i położnych (13 tys.) posiadających wyższe wykształcenie zawodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia oraz liczba pielęgniarek (powyżej 16 tys.) i położnych ( 3 tys. ) posiadających wykształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia”. Należy tutaj podkreślić, że tych osób do przeszkolenia będzie znacznie więcej, gdyż w uzasadnieniu do przedmiotowej ustawy nie brano pod uwagę specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa, którym ostatecznie także przyznano prawo ordynowania leków, w tym wystawiania na nie recept.
Zobacz komentarze na Facebooku
Powyższy artykuł pochodzi z najbliższego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl (styczeń-luty 2015), nakład 70 tysięcy egzemplarzy.
Mariusz Mielcarek