Sejm – minister zdrowia o poszerzaniu kompetencji pielęgniarek
Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 7 lipca 2022 roku.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski:
(…) Bardzo ważnym elementem, który zmieniamy, jest też zwiększenie roli pielęgniarki w POZ-ecie. To jest nadanie dodatkowych kompetencji, które – znowu – umożliwi pacjentowi szybsze diagnozy.
Pielęgniarka zgodnie z naszymi regulacjami będzie mogła realizować wizyty domowe np. w przypadku ran przewlekłych, które są chociażby charakterystyczne dla stanów cukrzycowych.
A więc pod tym względem pacjent otrzymuje pewną możliwość szybszego dostępu do lepszej opieki. Mamy nadzieję, że to będzie również bardzo zauważalne z punktu widzenia poszerzania kompetencji pielęgniarek. (…)
Poseł Zdzisław Wolski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przyszłość podstawowej opieki zdrowotnej to piękna opowieść pana ministra. Wszyscy chcielibyśmy, żeby w przychodni rejonowej była mocna profilaktyka, żeby dzwoniono po pacjenta, żeby była zintegrowana opieka, koordynator, żeby powiększenie budżetu wymuszało zwiększenie liczby świadczeń, ale nieprawdą jest, że pan, rząd nie żałuje pieniędzy na ochronę zdrowia. W wypadku POZ żałuje. Nie tylko brakuje lekarzy, pielęgniarek. Przecież mają mieć nowe zadania, nowe kompetencje, a to wymaga kadr i mnóstwa pieniędzy.
Chodzi o siedem nowych badań, o zakup chociażby aparatów do USG. W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok zapewnia się tylko 109-procentowy wzrost nakładów na POZ. Na marginesie, na szpitale – 125%, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną – ok. 170%, opiekę, która ma być w części odciążana przez POZ. Czy to jest celowe działanie, żeby wykończyć POZ brakiem pieniędzy?
Nowe kompetencje? Czy zabezpieczono pieniądze na wyższe wynagrodzenia pielęgniarek?
Poseł Tomasz Piotr Nowak:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wzrost wysokości uposażeń w ministerstwie to 50%. Stąd pielęgniarki, średni personel medyczny akurat w POZ pyta, co z nimi. Co z przyszłością stawki kapitacyjnej? Czy ta stawka kapitacyjna… Słyszę, że są jakieś rozwiązania.
Jak one będą wyglądały, aby pieniędzy starczyło przede wszystkim dla personelu, ale także na badania specjalistyczne? Szpitale zgłaszają, że na SOR-ach mają problem, ponieważ najczęściej pacjenci, którzy wymagają badań kompleksowych, są przekierowywani – albo sami się przekierowują, widząc, jak niewydolny jest system – właśnie na SOR-y.
Tam są badani kompleksowo i dostają te wyniki badań, a tymczasem gdy pójdą do POZ, to nagle okazuje się, że niekoniecznie mogą dostać (Dzwonek) skierowanie na badania. Tutaj zator jest bardzo poważny. Jak rozwiążecie problem między POZ-ami, badaniami specjalistycznymi a SOR-ami?
Dodatkowe miliardy na ochronę zdrowia. Dobra mina do złej gry…
Poseł Gabriela Masłowska:
Panie Ministrze! Resort pod pana kierownictwem rzeczywiście konsekwentnie podejmuje ogromny wysiłek w celu poprawy sytuacji w zakresie ochrony zdrowia. Chodzi nie tylko o zwiększanie nakładów w niebywałym stopniu, ale także o poprawę sytuacji w różnych aspektach, wiele razy o tym tu była dzisiaj mowa.
Chodzi nawet o zwiększenie liczby kształconych lekarzy, pielęgniarek, o nowe programy, takie jak bezpłatne leki itd., o wzrost wynagrodzeń. Na przykład lekarz specjalista – powyżej 13 tys., wzrost o 70% i w ogóle 40–70-procentowy wzrost wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek w stosunku do roku 2015. I tak można by mnożyć efekty państwa pracy i konsekwencji. Ten kierunek zmian, które tutaj dzisiaj omawiamy, również jest jak najbardziej uzasadniony.
Panie Ministrze! Na podstawową opiekę zdrowotną na 2022 r. było zaplanowanych 15 400 mln zł. Dzisiaj przegłosowaliśmy zmianę planu NFZ-etu na tenże rok, zwiększając nakłady jeszcze o 6480 mln. Czyli na NFZ będzie przeznaczonych ok. 22 mld więcej.
W jaki sposób finansowanie podmiotów leczniczych przełoży się na wzrost liczby pielęgniarek
Poseł Adam Ołdakowski:
W latach 2018–2022 zwiększono o ok. 1,8 mld zł pulę środków przeznaczonych na finansowanie staży podyplomowych oraz specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, a także szkoleń specjalizacyjnych pielęgniarek i położnych.
Panie Ministrze! Czy są robione analizy, które wskazują, jak te duże środki finansowe wpłyną na zwiększenie liczby lekarzy specjalistów, a przez to ułatwią pacjentom dostęp do tych lekarzy?
Panie Ministrze! Ilu więcej mielibyśmy lekarzy, ile więcej mielibyśmy pielęgniarek, jeżeli zwiększenie naboru do uczelni medycznych i ich powiększenie nastąpiłoby już w 2008 r.?
Minister zdrowia: o paniach pielęgniarkach
Minister Zdrowia Adam Niedzielski:
(…) Więc to, co przedstawiliśmy, to nie jest projekt stricte i tylko wyłącznie polityczny, któremu tak jak państwo z opozycji mówicie, przyświecają tylko cele PR-owe, tylko to jest odpowiedź na bardzo realne oczekiwania pacjentów, ale też wnioski najważniejszych, ważnych interesariuszy, którymi są lekarze, którymi są pielęgniarki.
Przypomnę, że w tym programie poszerzamy możliwość działania właśnie pań pielęgniarek, dajemy im większe możliwości, zresztą to już jest pewien proces, który trwa od lat, bo i recepty mogą być powoli wystawiane, i właśnie zwiększamy zakresy wizyt, kompetencji, chodzi o to, co może być wykonywane przy pacjencie, więc cały ten projekt jest od początku do końca przemyślany i od początku do końca skonsultowany. (…)
źródło: sejm.gov.pl