Pielęgniarki – związek i izba są za zmniejszeniem nie za likwidacją.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – związek i izba są za zmniejszeniem nie za likwidacją.

Izba i związek promują regulację prawną „zmniejszającą współczynniki między grupą drugą a grupą piątą i szóstą”. To strasznie niesprawiedliwe…

Pielęgniarki są zirytowane sytuacją, kiedy izba pielęgniarek poparła bezwarunkowo projekt ustawy pani Ptok, który legitymizuje nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6. Ten niezbity fakt potwierdziła przewodnicząca sejmowej podkomisji stwierdzając: „Chodziło o zmniejszenie współczynnika między grupą drugą a grupą piątą i szóstą”. Czyli pani Ptok nie skierowała do sejmu projektu ustawy, która likwidowała nierówne traktowanie ale TYLKO zmniejszała jego skalę. I taki stan rzeczy poparła izba pielęgniarek.

Rzesze pielęgniarek zadają sobie pytanie; dlaczego mamy mieć ściągane przez izbę składki w wysokości 1 000 złotych rocznie skoro izba nie reprezentuje naszych interesów zawodowych i popiera projekt regulacji prawnej, która odziera nas z godności zawodowej?

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Poniżej prezentujemy fragment wypowiedzi, która padła na posiedzeniu sejmowej komsji zdrowia w sprawie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w dniu 12 września 2024 roku.

Poseł Elżbieta Gelert (KO):

Szanowni państwo, podkomisja spotykała się cztery razy. Były cztery posiedzenia: 7 lutego, 20 lutego, 11 kwietnia i 27 czerwca. 27 czerwca podkomisja zakończyła swoje prace. Przedstawia projekt ustawy, który w wyniku dyskusji i rozmów został wypracowany i przyjęty przez podkomisję do spraw ustalenia najniższego wynagrodzenia. Szanowni państwo, dyskusja na wszystkich posiedzeniach podkomisji była bardzo burzliwa i gorąca.

Właściwie wszyscy mieli możliwość wypowiedzenia się – wszyscy ci, którzy uczestniczyli, mieli możliwość wypowiedzenia się. Spływało bardzo dużo dodatkowych wniosków.

Całość chciałabym państwu przypomnieć w bardzo dużym zarysie. Chciałabym przypomnieć to, czego ustawa dotyczyła w pierwszej kolejności. Chodziło o zmniejszenie współczynnika między grupą drugą a grupą piątą i szóstą. To była podstawowa sprawa. Druga, również podstawowa sprawa – jak myślę – obywatelskiego projektu to było uzyskanie potwierdzenia wykształcenia posiadanego zamiast wykształcenia wymaganego. To była druga sprawa. I trzecia sprawa to oczywiście to, żeby można było bezpośrednio po podwyższeniu wynagrodzenia od razu w następnym miesiącu uznać i przekwalifikować daną osobę do grupy, do której w związku z tym by przynależała. Mniej więcej takie były problemy, nad którymi pochyliliśmy się.

Oczywiście był jeszcze czwarty problem, żeby fundusz zabezpieczył pieniądze na te podwyżki, jak również każde następne podwyżki wynagrodzeń, które następowałyby w myśl tej ustawy oraz ustawy, która w ogóle obowiązuje.

Tak jak mówię, dyskusja była bardzo burzliwa. Wydaje mi się, że w przestrzeni publicznej cały czas jest powtarzane, że nic nie osiągnięto, że w rezultacie powstała, jak gdyby, nowa ustawa. Proszę państwa, wydaje się, że częściowo uzyskano porozumienie, w szczególności porozumienie, jeżeli chodzi o załącznik, czyli dysproporcje pomiędzy drugą a piątą i szóstą grupą – tak jak mówię – oczywiście może nie w takiej wysokości i nie od razu tak, jak zakładał projekt obywatelski. Niemniej dojście do tego, nieco

pomniejszone, ale tylko nieco, jednak zostało państwu przedstawione i zostało zatwierdzone przez Komisje, podobnie jak zmiana, która obowiązuje, jeżeli chodzi o przegrupowanie pracowników. Jeżeli w trakcie roku uzyskają wykształcenie, które przynależy do wyższej grupy, bezpośrednio od następnego miesiąca po dostarczeniu zaświadczenia oczywiście osoby te zostaną przekwalifikowane. Właściwie przedstawiam państwu tutaj, macie państwo przed sobą projekt ustawy, która wyszła z podkomisji zdrowia, i przekazuję ją pani przewodniczącej Komisji.

źródło: sejm.gov.pl

UWAGA!!! Petycję podpisało dotychczas prawie 3 000 osób! Natomiast pielęgniarki i położne nadal zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8442 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki kolejny raz zostały oszukane i zlekceważone.

2 min czytania
Pielęgniarki oszukano po raz kolejny W ubiegłym roku, w okresie kampanii wyborczej, obecna koalicja rządowa obiecała pielęgniarkom jedną zasadniczą rzecz: likwidację patologii…
Aktualności

Sąd Pracy: pielęgniarki winny być zatrudniane dla wykonywania czynności stricte pielęgniarskich i opieki nad pacjentem, a nie do opracowywania procedur.

6 min czytania
W środowisku pielęgniarskim w dalszym ciągu wrze w związku z różnicami w wynagrodzeniach pomiędzy pielęgniarkami z wykształceniem średnim lub licencjackim, a wykształceniem…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek nakazuje zebranie 100 punktów edukacyjnych i grozi zawieszeniem PWZ.

2 min czytania
Uwaga tak na gorąco redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych – na jakiej podstawie prawnej izba „czasowo zawiesi prawo wykonywania zawodu”? Już…
Komentarze