PIELĘGNIARKI ZABIEGOWE I PIELĘGNACYJNE?
Z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego (fragment):
W pozwanym szpitalu są dwie grupy pielęgniarek: zabiegowe i pielęgnacyjne. Pielęgniarki zabiegowe zajmują się zabiegami związanymi z przerwaniem ciągłości tkanek, w szczególności dokonują iniekcji, zakładają drogi dożylne, podają leki. Pielęgniarki te mają zakaz wykonywania zabiegów wkłucia bez rękawiczek. Pielęgniarka zabiegowa nie ma kontaktu z wydzielinami pacjenta, typu kał i mocz. Pielęgniarki zabiegowe nie zajmują się pielęgnacją pacjenta, która należy do drugiej grupy pielęgniarek.
Każda pielęgniarka odpowiada za 2-3 boksy w Oddziale albo pielęgnuje jedno dziecko, np. kąpie je od rana, jeżeli pielęgnacją nie zajmują się rodzice, albo sprawuje nadzór nad pielęgnacją wykonywaną przez rodziców.
Aby przeciwdziałać zakażeniom, pacjenci są, jeśli jest to możliwe, izolowani albo są kohortowani, tzn. pacjenci z takim samym zakażeniem umieszczani są w jednym boksie. Jeżeli nie ma możliwości izolacji, pilnuje się, żeby pielęgniarka, która opiekuje się pacjentem, u którego stwierdzono jakieś zakażenie, nie opiekowała się innym pacjentem. Wystarczającym zabezpieczeniem jest przestrzeganie procedur sanitarnych. (…) Czytaj dalej w prenumeracie…
artykuł pochodzi z majowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych
Zobacz także:
- Normy zatrudnienia pielęgniarek. Odroczone! Do kiedy?
- Zaostrzenie kar dla pielęgniarek. Kary więzienia bez zawieszenia!
- Szczurek-Żelazko: pielęgniarka ma licencjat, czy jest po liceum medycznym, to są równoważne tytuły.