Sytuacja finansowa szpitali a brak wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych
Jeden z posłów złożył interpelację poselską między innymi w sprawie stanu finansowego szpitali, po wprowadzeniu nowej siatki płac pielęgniarek i położnych.
Zobacz w jaki sposób kierownik podmiotu leczniczego wypowiedział warunki pracy pielęgniarce. Szczegóły w linku poniżej.
Poseł informuje ministra zdrowia, że pomimo wprowadzenia podwyżek na poziomie rozporządzenia ministra w wielu szpitalach wciąż one nie obowiązują. Szpitale tłumaczą się tym, że nie posiadają wystarczającej ilości środków finansowych, aby pokryć koszt wzrostu wynagrodzeń.
To przede wszystkim państwo powinno zapewnić środki finansowe na pokrycie podwyżek. Życie i zdrowie to wartości, które nasze państwo ma obowiązek chronić, dlatego tak ważne jest zapewnienie dobrze opłacanej służby zdrowia, która nie musi martwić się o koszty leczenia pacjentów. Jeżeli szpitale zgłaszają natychmiastową potrzebę wsparcia finansowego, państwo ma obowiązek im pomóc.
Sposób przeprowadzenia podwyżek pielęgniarek i położnych to skrajna nieodpowiedzialność
Nie ulega wątpliwości, że jest to oznaka skrajnej niekompetencji administracji rządowej, gdyż nie zadbała ona, aby zagwarantować szpitalom odpowiednią subwencję na pokrycie tego bardzo drogiego zadania. Nie przeszkadzało to jednak ministerstwu w odtrąbieniu sukcesu i chwaleniu się osiągnięciami na różnych konferencjach prasowych.
W rzeczywistości wygląda to tak, że środki zaproponowane szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia są zdecydowanie zbyt niskie, aby szpitale były w stanie udźwignąć ich ciężar. Teraz ze strony placówek medycznych jest jasny sygnał, że jeżeli podwyżki zostaną wprowadzone, czeka ich niechybne bankructwo.
Kluczowe w sprawie jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia pozbawił szpitali środków wynikających ze współczynników korygujących. To właśnie one stanowiły dużą część w wypłatach pracowników szpitali, a bez nich placówki medyczne sobie nie poradzą.
Dlaczego ministerstwo nie zobowiązało NFZ do pokrycia 100% kosztów podwyżek pielęgniarek i położnych, zgodnie z zapisami siatki płac?
Dodatkowe pieniądze z NFZ nie rozwiązują całego problemu, ponieważ nie są one przystosowane do dzisiejszych realiów. Szalejąca inflacja sprawiła, że placówki medyczne muszą znacznie bardziej oszczędzać, aby nie popaść w długi. Wszystko to odbywa się kosztem pacjentów, którzy tracą w ten sposób dostęp do kompleksowej opieki medycznej. (…)
Wykonując swoje obowiązki poselskie, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Ministerstwo Zdrowia nie zobowiązało Narodowego Funduszu Zdrowia do pokrycia 100% kosztów podwyżek?
2. Jaki jest poziom zadłużenia szpitali? Proszę o przedstawienie danych dotyczących każdego szpitala w Polsce i tego, ile dokładnie wynosi jego zadłużenie.
Michał Jaros
Poseł na Sejm RP
źródło: sejm.gov.pl
Ministerstwo: taka jest sytuacja finansowa szpitali. Pielęgniarko, sprawdź czy twój szpital jest zadłużony
W odpowiedzi na powyższe pytanie ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że uprzejmie informuję, że Minister Zdrowia – w ramach swoich ustawowych obowiązków i kompetencji – na bieżąco analizuje sytuację finansową podmiotów leczniczych. Zweryfikowane dane finansowe dot. poziomu zadłużenia szpitali (wg stanu na koniec I kw. br.) zawiera załącznik do niniejszej odpowiedzi.
Załącznik: Zobowiązania ogółem i wymagalne za I kwartał 2022 r. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (spzoz) prowadzących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe
świadczenia szpitalne.
źródło: sejm.gov.pl