Wynagrodzenia pielęgniarek w projekcie nowej tabeli płac
W sprawie nowej siatki płac w podmiotach leczniczych jest coraz głośniej. Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych na 3 stronach bieżącego wydania opublikowała informacje dotyczące projektu nowej siatki wynagrodzeń oraz skutków płacowych dla pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku. Prezentujemy także opracowaną przez ministerstwo zdrowia tabelę, w której podano wysokość wzrostu wynagrodzeń zasadniczych w konkretnych grupach zawodowych. Zapraszamy do wnikliwej lektury powyższych materiałów w celu wyrobienia własnego poglądu na omawianą problematykę.
Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych zbierał uwagi do projektu nowej siatki płac do wczoraj. Natomiast minister zdrowia opinie i uwagi do zaproponowanego systemu wynagrodzeń przyjmuje do dnia 18 kwietnia.
Związek pielęgniarek na znak protestu opuścił w zeszłym roku Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia. Groził strajkiem pielęgniarek i położnych. Domagał się spotkania z ministrem Niedzielskim w sprawie płac. Minister z pielęgniarkami się nie spotkał. Teraz związek wraca do rozmów z ministerstwem oraz do Zespołu Trójstronnego. Powyższy aspekt omówiliśmy ze szczegółami w poniższym artykule redakcji pielegniarki.info.pl.
Natomiast poniżej cytujemy notatkę ze spotkania, która została opublikowana w dniu wczorajszym na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Warto także mieć wiedzę w jaki sposób przedstawiciel władz izby pielęgniarek wypowiadał się w przedmiotowej sprawie na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 23 marca 2022 roku. W artykule pt. Izba pielęgniarek – współczynniki wyglądają bardzo obiecująco, zacytowaliśmy wystąpienie wiceprezesa izby oraz opublikowaliśmy komentarz redakcyjny.
Spotkanie pielęgniarek z wiceministrem zdrowia
W poniedziałek 11.04.2022 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z udziałem Wiceministra Zdrowia Piotra Brombera, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Edyty Gadomskiej i Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego Jakuba Bydłonia.
1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach minimalnych pracowników ochrony zdrowia wraz z nową tabelą grup zawodowych oraz nową wysokością współczynników, zgodnie z którymi będą przeliczane wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło wyjaśnienia intencji zapisów projektu zmian w ustawie. Strona społeczna zasygnalizowała Ministrowi niepokoje i wątpliwości związane z proponowanymi zapisami w ustawie, które w formie pisemnej złożone zostaną w terminie przewidzianym dla konsultacji (18 kwietnia).
Razem z NIPiP zasygnowaliśmy Ministrowi nasze wątpliwości związane z proponowanymi zmianami ustawy. Swoje zastrzeżenia złożymy także na piśmie, zgodnie z trybem konsultacji społecznych – wskazała Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP.
Ponadto w trakcie spotkania strona rządowa przedstawiła stan realizacji „Polityki wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”. Szczególną uwagę poświęcono zgłaszanemu przez środowisko problemowi braku przestrzegania obowiązujących norm zatrudnienia w podmiotach leczniczych oraz brakiem rozwiązań dla ustalenia norm dla pozostałych rodzajów świadczeń. Strona społeczna zwróciła uwagę na brak przestrzegania przyjętego przez Radę Ministrów harmonogramu działań opisanego w „Polityce wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”.
Niepokoi nas fakt nieprzestrzegania przez rządzących harmonogramu działań opisanego w „Polityce wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”. Jest to dokument przyjęty przez Radę Ministrów, wyznaczający strategię rozwoju kadr pielęgniarek i położnych. Brak jego realizacji, będzie skutkował pogłębiającym się deficytem specjalistów na rynku! – alarmuje Mariola Łodzińska, Wiceprezes NRPiP.
źródło: nipip.pl
Komentarz redakcyjny pielegniarki.info.pl
Z notatki zamieszczonej przez izbę pielęgniarek i położnych wynika, że „spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło wyjaśnienia intencji zapisów projektu zmian w ustawie”. Zapisy nowej siatki płac obowiązują od 1 lipca 2021 roku. Natomiast projekt nowej siatki płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku jest znany od 5 listopada 2021 roku.
Zdecydowanie należy podkreślić, że regulacje płacowe zawarte w obecnej siatce płac oraz w projektowanej od 1 lipca 2022 roku, deprecjonują i dyskryminują grupę zawodową pielęgniarek i położnych.
Nie czas na odgadywanie intencji ministra zdrowia. Izba powinna poinformować ministra zdrowia o terminie akcji strajkowej środowiska pielęgniarskiego. I oczywiście przedstawić swój projekt siatki płac. W przypadku braku realizacji postulatów w zakresie naprawy patologicznej siatki płac , zrealizować zapowiedź akcji protestacyjnej.
Czas na spotkania z ministrem zdrowia w sprawie siatki płac minął.
Także brak realizacji zapisów w „Polityce wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”, izbę i związek „niepokoi”. Może czas na konkretne działania w tej sprawie?