Uprawnienia pielęgniarek z Ukrainy
Szczecin, dnia 4.09.2023 r.
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo,
przypominamy, że pielęgniarki i położne, które uzyskały Prawo Wykonywania Zawodu na podstawie art. 35a ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (Decyzja Ministra Zdrowia) mają prawo do aktualizacji swojej wiedzy i umiejętności w ramach kształcenia podyplomowego jednakże nie nabywają uprawnień zawodowych wykraczających poza zakres właściwej Decyzji Ministra Zdrowia.
Przewodniczący Rady
Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych
dr n. zdr. Gabriela Hofman
Zobacz także:
Warszawa, 14 października 2022 r.
RKP.0212.28.2022.IG
Pani
Zofia Małas
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Szanowna Pani Prezes,
w nawiązaniu do korespondencji dotyczącej kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych z Ukrainy, które uzyskały warunkowe prawo wykonywania zawodu lub prawo wykonywania zawody do określonych czynności, uprzejmie przekazuję poniższą informację.
Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 551, z późn. zm.) pielęgniarki i położne mają obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego. Przepis ten ma charakter ogólny i ma zastosowanie do wszystkich pielęgniarek i położnych wykonujących zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również do pielęgniarek i położnych wykonujących zawód na podstawie art. 35a ww. ustawy.
Niemniej, mając na uwadze specyfikę prawa wykonywania zawodu uzyskanego w trybie określonym w art. 35a ww. ustawy oraz wynikające z tego odrębności w wykonywaniu tych zawodów na terenie Polski, w stosunku do pielęgniarek i położnych posiadających prawo wykonywania zawodu w rozumieniu art. 28 i 31 powyższej ustawy, podkreślić należy, że udział pielęgniarek i położnych, dopuszczonych w trybie uproszczonym do wykonywania zawodu, w kształceniu podyplomowym, powinien być adekwatny do uprawnień zawodowych nadanych właściwą Decyzją Ministra Zdrowia.
Mając na uwadze, czasowy i określony charakter prawa wykonywania zawodu wydanego na podstawie art. 35a ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz związany z tym określony zakres wykonywanych czynności zawodowych (udzielanych świadczeń zdrowotnych), a także biorąc pod uwagę istotę i cel poszczególnych rodzajów kształcenia podyplomowego, o których mowa w art. 66 ww. ustawy, pielęgniarki i położne mogą uczestniczyć w kursach dokształcających, które mają na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Natomiast w przypadku kursów specjalistycznych, czy kwalifikacyjnych, mając na uwadze ustawowe warunki dopuszczające do uczestnictwa w tych kursach, informuję, iż nie ma formalnych przeszkód do udziału w tych kursach. Jednakże z uwagi na charakter posiadanego prawa wykonywania zawodu, pielęgniarka lub położna, która wykonuje zawód w trybie uproszczonego dostępu, po ukończeniu takiego kursu, nie nabywa nowych, czy dodatkowych uprawnień zawodowych, wykraczających poza zakres właściwej Decyzji Ministra Zdrowia.
Zobacz także:
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, iż pielęgniarki i położne, wykonujące zawód na podstawie prawa wykonywania zawodu przyznanego w trybie art. 35a ww. podyplomowego w zakresie wykonywanych czynności zawodowych, jednakże w wyniku ukończenia wybranego rodzaju kształcenia podyplomowego, nie nabywa uprawnień zawodowych, wykraczających poza zakres właściwej Decyzji Ministra Zdrowia.
Z poważaniem,
Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu