Pielęgniarki z Ukrainy. Ile z nich ma uznane kwalifikacje.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy
Pielęgniarki z Ukrainy. Ile z nich ma uznane kwalifikacje.

Pielęgniarki z Ukrainy

W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiamy sytuację związana z pielęgniarkami za wschodniej granicy. Jaka liczba pielęgniarek – obcokrajowców – wykonuje zawód pielęgniarki w Polsce? Ze względu na znaczące zmiany w zakresie prawa, regulującego uznawania kwalifikacji osobom za wschodniej granicy, przedmiotową informację prezentujemy za okres do końca grudnia 2020 roku oraz po 1 stycznia 2021.

Pielęgniarki z Ukrainy – stan do końca 2020 roku

Ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską w czerwcu 2021 roku poinformowało o liczbie pielęgniarek cudzoziemców, które posiadają zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce.

Poniżej cytujemy dane podane przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia:

– Liczba pielęgniarek, które mają przyznane ograniczone prawo wykonywania zawodu – 21.

– Liczba pielęgniarek nie posiadających obywatelstwa polskiego, które mają stwierdzone i przyznane prawo wykonywania zawodu – obywatele państw UE – 62.

– Liczba pielęgniarek nie posiadających obywatelstwa polskiego, które mają stwierdzone i przyznane prawo – 253.

Dane te odzwierciedlają stan na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Z powyższego wynika, że pielęgniarki cudzoziemcy stanowią 0,1% wszystkich pielęgniarek w Polsce.

źródło: sejm.gov.pl

Pielęgniarki z Ukrainy – stan po 1 stycznia 2021 roku

Ustawa z dnia 27 listopada 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, wprowadziła znaczne ułatwienia w procedurze uzyskiwania przez pielęgniarki za wschodniej granicy, zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki.

Ministerstwo zdrowia uskarżało się w odpowiedzi na interpelację poselską z dnia 18 grudnia 2020 roku, że niestety zgodnie z informacjami otrzymanymi od Wojewodów, że nawet wynagrodzenie podwyższone o 100% nie jest w stanie zachęcić personelu medycznego wykształconego na terytorium państw członkowskich UE.

Dlatego z uwagi na powyższe, zachęcenie do wykonywania zawodu w Polsce personelu medycznego, który uzyskał kwalifikacje poza terytorium państw członkowskich UE stanowi w obecnym czasie jedyne rozwiązanie, które pozwoli na uzupełnienie braków kadrowych w podmiotach leczniczych.

Należy podkreślić, że powyższa ustawa zezwalała na uproszczoną procedurę uznawania kwalifikacji pielęgniarki, w odniesieniu do osób, które miały zamiar wykonywać zawód TYLKO w podmiotach leczniczych dedykowanych dla pacjentów COVID-19.

Ministerstwo zdrowia informowało pod koniec września 2021 roku, że do 15 września wpłynęło 294 wniosków od pielęgniarek ze wschodu – z Białorusi oraz Ukrainy. W 130 przypadkach minister zdrowia wydał pozytywne opinie.

Pielęgniarki z Ukrainy – stan po 24 lutego 2022 roku

Sytuacja w powyższym zakresie uległa gwałtownej zmianie. 24 lutego Rosja napadła na niepodległą Ukrainę. Już prawie 2 miliony uchodźców przekroczyło polską granicę.

Sejm w dniu 9 marca 2022 r. uchwalił ustawę „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Ustawa ta rozszerza katalog podmiotów w których będzie mogła być zatrudniona pielęgniarka, która uzyskała prawo wykonywania zawodu na zasadach uproszczonej procedury. Będzie mogła być zatrudniona we wszystkich podmiotach leczniczych. Nie tylko dedykowanych COVID-19.

O tej kwestii sygnalizowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 10 marca 2022 roku w artykule dostępnym pod poniższym linkiem.

W kilku artykułach przytaczaliśmy opinie pielęgniarek w omawianym zagadnieniu. Sprawa wzbudza skrajne komentarze. Od niektórych redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zdecydowanie się dystansuje. W poniższych linkach artykuły z licznymi komentarzami pielęgniarek i położnych. Natomiast kolejne artykuły w omawianej sprawie wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1198 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka pyta o lipcowe podwyżki. Odpowiadamy.