Jak wygląda sprawa podwyżek dla pielęgniarek w województwie dolnośląskim
Temat podwyżek dla pielęgniarek i położnych w ostatnim dniu sierpnia poruszyła Gazeta Wrocławska. Gazeta przytacza wypowiedź przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Regionu Dolnośląskiego Anna Staniuk. Z przewodniczącą rozmawiała pani redaktor Monika Fajge.
Wrocławskie szpitale przyznały pielęgniarkom wynagrodzenia zasadnicze zgodne z ustawą
Przewodnicząca regionu OZZPiP informuje, że z wypłatą podwyżek w regionie bywa różnie. Dyrektorzy niektórych szpitali przyznali podwyżki pielęgniarkom, inni nie zdążyli, jeszcze inni nie zgadzają się z ustawą i wprowadzają swoje rozwiązania. Wrocławskie szpitale przyznały pielęgniarkom podwyżki zgodnie z ustawą. Nie mamy zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości. Gorzej wygląda sytuacja w regionie.
Niektóre szpitale nie wypłaciły pielęgniarkom podwyżek do dej pory
Są szpitale, które w ogóle nie wypłaciły podwyżek. Taka sytuacja ma miejsce np. w Miliczu, Wołowie i Oławie, gdzie podwyżek nie wypłacono żadnej grupie pielęgniarek. Dyrekcja tych placówek obiecuje wyrównanie w późniejszym terminie. Trwają rozmowy. Dyrektorzy tłumaczą, że nie mają pieniędzy na podwyżki, dlatego poprosiliśmy ich o dokładne szacunki, jakiej kwoty brakuje na ten cel. Niektóre, placówki faktycznie borykają się z problemami finansowymi. W szpitalu w Oławie pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją od dawna dostają zaniżone pobory. Sprawa trafiła do sądu.
Posiadanych kwalifikacji nie uznano pielęgniarkom oddziałowym
Nie uznano posiadanych kwalifikacji pielęgniarkom w Lądku Zdroju, tym samym pielęgniarki nie otrzymały oczekiwanej podwyżki. Podobnie wygląda sytuacja w Stroniu Śląskim tam pielęgniarki oddziałowe posiadające tytuł magistra pielęgniarstwa i specjalizację nie zostały zaszeregowane do właściwej grupy.
Szpital nie uznał pielęgniarkom tytułu magistra ale zwiększył ponad zapisane w ustawie wynagrodzenie zasadnicze w grupie 6
Natomiast Szpital powiatowy w Kłodzku nie podpisał jeszcze aneksu z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc tam też pielęgniarki nie dostały wyższego wynagrodzenia. Posiadanych przez pielęgniarki kwalifikacji tj. tytułu magistra nie uznała dyrekcja szpitala w Kamiennej Górze. W zamian wyższe niż ustawowo określone minimalne wynagrodzenie zasadnicze otrzymały pielęgniarki z tytułem licencjata lub nieposiadające wyższego wykształcenia. Specjalizacji nie uznała pielęgniarkom także Dyrekcja Uzdrowiska w Świeradowie Zdroju.
Więcej interesujących informacji w powyższym zagadnieniu w całym wywiadzie z panią przewodniczącą regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Nie wszystkie szpitale na Dolnym Śląsku wypłaciły pielęgniarkom podwyżki. Bo nie potrzebują pielęgniarek z wyższym wykształceniem
Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: gazetawroclawska.pl