Uwagi do projektu siatki płac pielęgniarek, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku
W poniższym artykule przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Projektu datowanego na 1 kwietnia 2022 roku. Pod zgłoszonymi uwagami przytaczamy stanowisko ministerstwa zdrowia.
Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego:
W odpowiedzi na pismo DSZ.0210.2.2022.JP z dnia 1.04.2022 w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (UD366) wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji przedstawiam uwagi do przedmiotowego projektu:
Pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym zaszeregować do grupy 5
1. Ustawa obejmuje osoby zatrudnione (pielęgniarki/położne) w ramach umowy o pracę w podmiocie leczniczym. Moim zdaniem istnieje niebezpieczeństwo zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi przez pracodawcę.
2. Do grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku w punkcie 5, gdzie współczynnik pracy ma wynosić 1,02 zalicza się pielęgniarkę, położną z wykształceniem wyższym na poziomie magisterskim; pielęgniarkę położną wymagającą wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarkę, położną ze średnim wykształceniem i specjalizacją, proponuję rozważyć dodanie zapisu: pielęgniarkę, położną ze średnim wykształceniem i kursem kwalifikacyjnym.
Kurs kwalifikacyjny jest to rodzaj kształcenia, który zgodnie z art.71 ust.1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 551 i 583) ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Wykaz dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których mogą być prowadzone kursy kwalifikacyjne zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne (Dz. U. poz. 1562).
Stanowisko ministerstwa zdrowia |
Nie uwzględnia się. Załącznik do projektu ustawy stanowi odzwierciedlenie zapisów zawartych w załączniku do stanowiska Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021 r. Ustawa nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowy o pracę. |
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Siatka płac pielęgniarek urąga realiom wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki systemu. Na jakich przesłankach opierał się związek zawodowy pielęgniarek, tworząc siatkę płac, która nie zawiera pozycji: pielęgniarka posiadająca kurs kwalifikacyjny.
Więcej czytaj w artykule pt. Pielęgniarki: kurs kwalifikacyjny daje te same uprawnienia co specjalizacja.
Pielęgniarka ze specjalizacją a specjaliści w innych zawodach medycznych
Uwagi zgłoszone przez osoby prywatne:
Chciałbym zwrócić uwagę na znaczne podniesienie wynagrodzenia pielęgniarkom z wyższym wykształceniem i specjalizacją. Uzyskiwanie specjalizacji przez pielęgniarki trwa znacznie krócej niż w innych zawodach medycznych, np.: fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego czy też farmaceuty. W związku z powyższym, pielęgniarki z tytułem magistra w sposób lawinowy dostarczają kierownikom zakładów zaświadczenia o ukończeniu specjalizacji. W niektórych placówkach należących do związku, do lipca 2022 r., liczba pielęgniarek ze specjalizacją nawet się potroi, tj. wzrośnie o 200%.
Oznacza to, że koszty wynagrodzeń pielęgniarek wzrosną znacznie bardziej niż wynika to z analiz przeprowadzonych na podstawie obecnych danych o specjalizacjach. Oczywiście kierownik jednostki, teoretycznie, może nie uwzględnić konieczności posiadania specjalizacji na niektórych stanowiskach, ale takie działania wywołają olbrzymie konflikty z pielęgniarkami.
Reasumując, proszę o uwzględnienie tego faktu w szacunkach wzrostu wynagrodzeń od 01.07.2022.
Stanowisko ministerstwa zdrowia |
Nie uwzględnia się. Ustawa z 8 czerwca 2017 r. przypisuje określone wysokości najniższych wynagrodzeń do kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku pracy a nie posiadanych przez określonego pracownika. |
Podnieść współczynniki pracy dla pielęgniarek zaszeregowanych w grupie 5 oraz 6
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych:
W załączniku do projektu ustawy w lp. 5 „Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją” w kolumnie 3 proponujemy zmianę współczynnika pracy na – 1,19.
W załączniku do projektu ustawy w lp. 6 „Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej wymagający średniego wykształcenia albo pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia” w kolumnie 3 proponujemy zmianę współczynnika pracy na – 1,09.
Stanowisko ministerstwa zdrowia |
Nie uwzględnia się. Załącznik do projektu ustawy stanowi odzwierciedlenie zapisów zawartych w załączniku do stanowiska Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021 r. Dokonanie zmiany skutkowałyby dodatkowymi kosztami wdrożenia nowelizacji. |
Kwalifikacje pielęgniarki czy wymagane na danym stanowisku pracy
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych:
W załączniku do projektu ustawy w tabeli „Współczynniki pracy” nazwa „Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku” powinna przyjąć nowe brzmienie „Grupy zawodowe według kwalifikacji posiadanych na zajmowanym stanowisku”.
Stanowisko ministerstwa zdrowia |
Nie uwzględnia się. |
Zasadą w polskim prawie pracy wyrażoną w art. 78 Kodeksu pracy jest ustalenie wynagrodzenia w oparciu o następujące kryteria:
„Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.”.
W związku z powyższym również na gruncie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. przyjęto, że kwalifikację do danej grupy określonej w załączniku dokonywać należy w oparciu o kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy.
Należy również wskazać, że w stanowisku TZdsOZ w załączniku wskazano, że kwalifikacja do poszczególnej grupy odbywać powinna się w oparciu o wymagane kwalifikacje.
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Stanowisko ministerstwa zdrowia stoi w sprzeczności stanowiskiem Sądu Rejonowego, który orzekł w wyroku:
„Wbrew stanowisku strony pozwanej (powołującej się na tożsamą interpretację Ministerstwa Zdrowia i NFZ) tytuł kolumny tabeli „Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku” nie oznacza, że pracodawca może wymagać na danym stanowisku niższych kwalifikacji niż ma pracownik i płacić mu wówczas wynagrodzenie według mniej korzystnego współczynnika”.
Czytaj więcej w artykule pt. Pielęgniarki – sąd o tabeli płac. Zmiażdżył interpretację ministra.
Doświadczone pielęgniarki z takim samym wynagrodzeniem jak pielęgniarki wchodzące do zawodu
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapi:
Pielęgniarki i położne, które uzyskują kwalifikacje zawodowe w obowiązującym systemie kształcenia (studia I stopnia), czyli wchodzące do zawodu będą otrzymywały takie samo wynagrodzenie zasadnicze jak pielęgniarki i położne wykonujące zawód 20 lub więcej lat, które uzyskały kwalifikacje zawodowe w poprzednio obowiązującym systemie (szkoły pomaturalne) .
Stanowisko Związku. Wskazane jest dokonanie rozgraniczenia pomiędzy pielęgniarkami i położnymi posiadającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe a pielęgniarkami i położnymi wchodzącymi do zawodu.
Stanowisko ministerstwa zdrowia |
Nie uwzględnia się. Załącznik do projektu ustawy stanowi odzwierciedlenie zapisów zawartych w załączniku do stanowiska Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021 r. |
źródło: mz.gov.pl