Dyskryminowane pielęgniarki podejmą stanowcze działania
Pielęgniarki z gorlickiego szpitala szpitala napisały List Otwarty w sprawie nowej siatki płac dzielącej pielęgniarki na grupy oraz przypisującej im współczynniki pracy.
W Liście Otwartym czytamy między innymi:
Wejście w życie zmian ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wpłynęło na dotychczasowy sposób obliczania przez Szpital wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych. Szpital, błędnie interpretując nowe przepisy, dzieli pielęgniarki i położne na trzy grupy zawodowe, opierając się o kryterium wykształcenia. Osoby posiadające tytuł zawodowy licencjat lub magister bądź tytuł specjalisty, otrzymują od dnia 1 lipca 2021 r. wyższe wynagrodzenia zasadnicze niż pielęgniarki i położne bez wspomnianych tytułów, pomimo wykonywania takich samych obowiązków pracowniczych.
Fragment Listu Otwartego pielęgniarek
Pielęgniarki podkreślają, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych nie uprawnia szpitali do różnicowania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników, którzy wykonują pracę jednakowej wartości. W dalszym ciągu obowiązują regulacje Kodeksu pracy, a wśród nich art. 18 (3c), zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Dyrektor szpitala przedstawił pielęgniarkom racjonalne stanowisko
Dyrektor szpitala w sposób bardzo racjonalny odniósł się do korespondencji pielęgniarek. Zauważył, że:
Tak duże zróżnicowanie zwłaszcza pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek ale także dla dyrektorów szpitali. Szerokim echem odbiło się również zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych, gdzie charakter i obciążenie pracą jest zupełnie inne.
Dyrektor szpitala w Gorlicach
Szef jednostki podkreślił, że dyrektorzy szpitali zgadzają się z większością postulatów co do zbyt dużej różnicy minimalnej płacy zasadniczej pomiędzy ostatnią grupą a pozostałymi. Problem dla dyrektorów szpitali jest wyłącznie problemem finansowym. Gdyż skutki podwyżek wynikających z Ustawy są pokrywane przez NFZ wyłącznie do wysokości przewidzianych w tejże ustawy.
Natomiast Gazeta Krakowska w dniu 6 września 2021 roku informuję, że protest w środowisku pielęgniarskim w szpitalu w Gorlicach nie osłabł. Cytuje wypowiedź jednej z pielęgniarek:
My również będziemy w Warszawie – mówi Maria Bal, przedstawicielka związku pielęgniarek – Chcemy bardzo silnie wyartykułować nasz protest głównie związany w tej chwili z krzywdzącymi wiele z nas zmianami w systemie wynagrodzeń. Jeśli nie doczekamy się szybkich zmian, to niestety nasz protest się zradykalizuje. Nie wykluczamy nawet, że te z nas które są w najgorszej sytuacji, bo mają tylko średnie wykształcenie, złożą wypowiedzenia – dodaje.
Warto dodać, że organ założycielski szpitala w Gorlicach stoi na stanowisku, że tylko zmiany systemowe mogą rozwiązać sytuację konfliktową w szpitalu.
Wniosek o dymisję pani K. Ptok oraz zarządu krajowego związku pielęgniarek
Gdzie i w jaki sposób podpisać petycję?
Petycja została zamieszczona na profesjonalnym portalu petycjeonline.com
Petycję można podpisać także jako osoba anonimowa. Wtedy dane osobowe nie będą dostępne publicznie. Aby skorzystać z tej opcji należy zaznaczyć NIE przy zapytaniu: Pokaż mój podpis publicznie online. Następnie należy kliknąć PODPISZ
UWAGA! Po podpisaniu petycji na skrzynkę mailową z adresu petycjeonline.com zostanie przesłany link. Należy kliknąć w ten link, potwierdzając podpisanie petycji. GOTOWE.