Pielęgniarki z grupy 2 sugerują, że osoby z grupy 6 nie aktualizowały wiedzy i umiejętności zawodowych
W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwracamy uwagę na absurdalność zarzutów wobec osób zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac.
Wprost lub pośrednio zarzuca się pielęgniarkom i położnym z grupy 6, że nie aktualizowały wiedzy i umiejętności zawodowych. Warto zatem pokazać absurdalność przedmiotowych zarzutów…
Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie zasad wykonania obowiązku aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych przez pielęgniarki i położne zapisano…
„W celu realizacji przez pielęgniarki i położne ustawowego obowiązku aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych, uchwala się co następuje…
§1. 1. Doskonalenie zawodowe pielęgniarki, położnej obejmuje doskonalenie zawodowe w zorganizowanych formach kształcenia podyplomowego, zgodnie z art. 66 w związku z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 ze zm.) oraz w ramach samokształcenia.
2. Poprzez samokształcenie rozumie się samodzielne zdobywanie wiadomości, umiejętności i sprawności praktycznych z określonej dziedziny pielęgniarstwa lub położnictwa. (…)”
Według powyższego podstawowym i zasadniczym sposobem wypełniania przez pielęgniarki i położne obowiązku „aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych” jest „samodzielne zdobywanie wiadomości, umiejętności i sprawności praktycznych”.
Oczywistą oczywistością jest, że symptomem wypełniania przez daną pielęgniarkę powyższego obowiązku jest tzw. doświadczenie zawodowe.
Dlatego całkowicie niezrozumiałe jest, że minister zdrowia w obowiązującej siatce płac pominął posiadanie przez daną pielęgniarkę doświadczenia zawodowego jako czynnika mającego wpływ na sposób zaszeregowania w siatce płac.
Zatem, dlaczego minister zdrowia deprecjonuje doświadczenie zawodowe pielęgniarek i położnych?
Pytanie… Czy jest jakaś alternatywa dla obecnej sytuacji? Tak – nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.
Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten dzieli pielęgniarki i położne na grupy w sytuacji kiedy pielęgniarki na konkretnych oddziałach wykonują to samo. Projekt związkowy także nie bierze pod uwagę doświadczenia zawodowego! Nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN. Dlatego ponad 3 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.
Pielęgniarka: Nie zgadzam się na siatkę płac tylko w/g podziału zależnego od wykształcenia a nie posiadanego doświadczenia zawodowego
Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.
Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej
Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.
Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!
W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.