Zarządzenie w sprawie zasad wzrostu płac
Redakcja Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych w jednym z artykułów sierpniowego wydania, odniosła się do treści zarządzenia podwyżkowego, które wydał dyrektor jednego ze szpitali powiatowych.
Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych kierownik danego podmiotu leczniczego powinien zawrzeć porozumienie w sprawie zasad wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pracowników od 1 lipca 2022 roku. W niniejszym szpitalu porozumienia
nie podpisano. Dlatego dyrektor, zgodnie z delegacją ustawową, wydał zarządzenie w sprawie zasad wypłaty wzrostu wynagrodzeń od 1 lipca 2022 roku.
Szokująca regulacja płacowa w zarządzeniu dyrektora szpitala
Poniżej cytujemy jeden z fragmentów przedmiotowego zarządzenia:
Z powyższego zapisu należy wnioskować, że pielęgniarka lub położna, która zostanie zaszeregowana przez pana dyrektora do grupy 2 z wynagrodzeniem zasadniczym 7304 PLN, nie
będzie mogła pracować w systemie zmianowym. Musi zdecydować się na „podstawowy lub równoważny system czasu pracy – od poniedziałku do piątku w porze dziennej”.
Wobec powyższego pielęgniarki mają się określić do jutra – tj. niedzieli 24 lipca 2022 roku – czy wyrażają zgodę, że przy wynagrodzeniu zasadniczym 7304 PLN będą pozbawione dodatku za pracę w porze nocnej oraz w dni wolne i święta.
Brak zgody na takie uregulowanie wzrostu wynagrodzeń od dnia 1 lipca 2022 roku ze strony pielęgniarek ma skutkować wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 5775 PLN, ale możliwością pracy w systemie zmianowym, co wiąże się z wypłatą dodatku za pracę w porze nocnej oraz w dni wolne i święta.
Dyrektor tworzy równoległą rzeczywistość…
Naprawdę trudno w sposób racjonalny odnieść się do wyżej cytowanego zapisu zarządzenia. Pomysł, na który wpadł autor powyższej regulacji, jeżeli jest zgodny z prawem, to dowodzi,
że możliwości interpretacyjne ustawy podwyżkowej są nieograniczone. Po tylko pobieżnej analizie rozwiązania, które zaproponowano w zarządzeniu, należy uznać, że mamy do czynienia z absurdalnym stanem formalno-prawnym.
W ustawie, a właściwie w siatce płac, podzielono pracowników ze względu na wymagania kwalifikacyjne na danym stanowisku pracy. Sam pan dyrektor zdecydował w zarządzeniu, że przypisanie do grup zawodowych „nastąpi z uwzględnieniem wymaganych kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia, a także charakteru pracy na danym stanowisku”. W powyższym
katalogu nie ma zapisu „z uwzględnieniem systemu czasu pracy”.
Przeczytaj podsumowanie powyższej sprawy, w bezpłatnym wydaniu online Gazety Pielęgniarek.