Pielęgniarki z grupy 2 napisały pismo do Rady Miasta.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki z grupy 2 napisały pismo do Rady Miasta.

Stanowisko pielęgniarek z grupy 2 dotyczące sposobu wynagradzania pielęgniarek w konkretnym szpitalu

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment protokołu posiedzenia Rady Miasta Krakowa odbytego w dniu 28 sierpnia 2024 roku. Jeden z punktów obrad przedmiotowej Rady dotyczył pielęgniarek…

Radna – p. E. Nowak

Panie Przewodniczący! Państwo Radni!

Z ogromną przyjemnością przeczytałam tekst rezolucji i całym sercem (jestem z branży medycznej) popieram finansowanie i rozwój Krakowa w tej dziedzinie. Jednak mam rozdarte serce. Dlaczego? Dlatego, że Kampus, rozwinięcie tego wielkiego projektu, polega na kilku filarach. To są nowe budynki, nowy sprzęt, XXI wiek. Mówimy tu o tym, że jest to najnowocześniejszy szpital, który spełnia nie tylko polskie wymagania, ale i standardy europejskie. I bardzo bym chciała, żeby tak było. Tak jak powiedziałam: z jednej strony to są budynki i technologia, z drugiej strony to są pacjenci, którymi się mamy zaopiekować, to są mieszkańcy naszego miasta, naszego województwa, ale również i personel, który opiekuje się tymi chorymi. I tu mam ogromny problem. Właśnie dlatego czuję dysonans. Dlatego, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest inaczej traktowany przez nadzór właścicielski niż Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. To są te dwie jednostki, dla których Uniwersytet Jagielloński jest nadzorem właścicielskim.

I teraz proszę sobie wyobrazić personel medyczny, który jest najbliżej pacjenta. To są w pierwszej kolejności pielęgniarki. Od kilku lat jest wdrożona w życie ustawa o minimalnym – minimalnym, ja nie mówię o wysokim, bardzo wysokim, ja mówię o minimalnym – wynagrodzeniu dla pielęgniarek i położnych, które gwarantuje ustawa.

I proszę sobie wyobrazić, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie wykonuje zapisów tej ustawy od dwóch lat. I ja będę głosować za tą rezolucją dlatego, że serce, moje miejsce tu tak mi dyktuje, niemniej jednak bardzo proszę pochylić się nad problemem wynagrodzeń minimalnych. Mówimy o tym, że tu jest szpital XXI wieku, najlepsze standardy, a tu się okazuje, że standardem Uniwersytetu Jagiellońskiego, nadzoru właścicielskiego jest zabieranie pielęgniarkom pienię-
dzy dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia te pieniądze na wynagrodzenia wypłaca, tylko one nie trafiają do adresata.

I proszę sobie wyobrazić taką sytuację, że ta rezolucja (nad którą, myślę, dzisiaj będziemy głosować pozytywnie) trafi na biurka Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra. I będzie ta rezolucja, a obok prośba o interwencję w sprawie respektowania ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Gdybym była postawiona w takiej sytuacji, że miałabym koło siebie te dwa dokumenty, to pomyślałabym sobie, że chyba coś tu nie gra w tym Krakowie, bo jak można prosić o pieniądze na gospodarowanie, duże pieniądze (w perspektywie iluś lat to będą naprawdę duże pieniądze), a tu nie możemy zabezpieczyć tych podstawowych wymagań ustawowych. Dziękuję bardzo.

Pani Jolanta Doros

Szanowny Panie Przewodniczący! Szanowny Panie Prorektorze! Szanowni Państwo! Odczytam apel pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

My, pielęgniarki i położne ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wobec uzyskania informacji o projekcie rezolucji, która ma być rozpatrzona przez Radę Miasta Krakowa, przedstawiamy swoje stanowisko. Radni Prawa i Sprawiedliwości postulują skierowanie do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego apelu o przekazanie niezbędnych funduszy na budowę, ukończenie budowy kompleksu naukowo-badawczego Kampusu Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W treści projektu rezolucji wskazano, że aktualny Kampus to między innymi dwa szpitale, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy i Szpital Uniwersytecki. Ten drugi szpital, Szpital Uniwersytecki, został określony mianem największe-go, najnowocześniejszego nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. (…)

Całość protokołu dostępna jest w najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 4.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1226 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: urlop zdrowotny od lat to jest temat nr 1 na etapie wyborów do izb. A potem... cisza.

2 min czytania
Obciążenia zdrowotne pielęgniarek i brak urlopu Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku. Policjanci często siedzący za biurkiem…
Aktualności

Jak pozbyć się obrzęków z nóg? Co może być przyczyną obrzęku nóg?

2 min czytania
Obrzęki nóg to dolegliwość, która może dotyczyć osób w różnych grupach wiekowych. Przyczyny mogą być błahe, takie jak długotrwałe stanie czy siedzenie,…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – zmiany w wykazie specjalizacji i trybie ich odbywania.

1 min czytania
Zmiany w trybie odbywania specjalizacji przez pielęgniarki… Ministerstwo zdrowia zapowiada zmianę w rozporządzeniu w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Przyczyną i…
Komentarze