Skutki podziału pielęgniarek na grupy w siatce płac
Poseł na Sejm RP Piotr Budka zamieścił na twitterze informację: Kryzys w szpitalach w Robczycach i Sędziszowie oraz Leżańsku. Dyrekcja szpitala i Starosta nie wypełniają ustawowych obowiązków podwyżek dla pielęgniarek! Ustawa weszła a środków finansowych brak! 62 pielęgniarki otrzymały wypowiedzenia warunków pracy! Tak działa PiS.
W powyższym materiale wypowiada się pan poseł oraz pani senator Alicja Chybicka a następnie pielęgniarki.
Poseł Piotr Borys:
Jesteśmy w Robczycach, są z nami pielęgniarki szpitala. Rząd przyjął ustawę o podwyżkach dla pielęgniarek, a starostowie z PiS oraz dyrektorowie nie chcą dać podwyżek pielęgniarkom. Zasłaniając się kwestiami formalnymi. Nie może być tak, że omija się ustawę i ogromna liczba – ponad 60 pielęgniarek jest pozbawiona możliwości podwyżek… tak nie może być. Tak działa właśnie starosta z PiS-u, na co my, nie wyrażamy zgody.
Senator Alicja Chybicka:
Oczywiście, to jest jasna sprawa, że ciężka pielęgniarek – pielęgniarek, które ukończyły studia równolegle pracując, zasługuje na tę podwyżkę i niegodne jest obniżanie im stanowiska.
Poseł Piotr Borys:
Jak wygląda sytuacja u Państwa?
Pielęgniarka:
Ponad 60 osób dostało wypowiedzenia. Obecnie już są pozwy poskładane w sądach. Czekamy na rozprawy.
Pielęgniarka:
Będziemy walczyć przed sądem o naszą godność. Zostałyśmy teraz obdarte z naszej godności. Pracowałyśmy bardzo dużo na swoje wykształcenie. W tej chwili dyrektor twierdzi, że nasze wykształcenie nie jest mu potrzebne. Czujemy się bardzo pokrzywdzone w tej sytuacji.
Pielęgniarka:
Kosztem naszego czasu, rodzin… własnych pieniędzy, które płaciłyśmy za studia. Czas poświęcałyśmy na naukę po to, żeby nasi pacjenci byli należycie zaopiekowanie, mieli jak najwyższe standardy opieki, natomiast teraz starostwo i nasz dyrektor twierdzą, że po prostu nam się to nie należy, nas nie stać na to, żeby nasi pacjenci mieli opiekę najwyższej jakości.
Poseł Piotr Borys:
PiS z jednej strony deklaruje podwyżki, a z drugiej strony nie wykonuje tego na poziomie powiatowym. Żądamy zmiany tej sytuacji.
Więcej informacji w sprawie sytuacji pielęgniarek i położnych z grupy 2 zamieszczamy w artykułach w dziale pt. Pielęgniarki z mgr pozywają szpitale.
Senator o siatce płac pielęgniarek: ta sytuacja jest patologiczna
Warto dodać, że pani senator Alicja Chybicka jest autorką oświadczenia senatorskiego do ministra zdrowia w sprawie uzależnienia płac pielęgniarskich od stażu pracy.
W powyższym oświadczeniu napisano:
Pielęgniarki zwróciły się do mnie w następującej sprawie. Aktualnie, również w „Przylądku”, którym przez wiele lat kierowałam, mamy do czynienia z pielęgniarkami, które ukończyły studia wyższe, i z takimi, które studiów wyższych nie ukończyły. Kiedyś tego nie było. Ta grupa pielęgniarek, które nie ukończyły szkoły wyższej, to są najczęściej pielęgniarki najbardziej doświadczone, to są dziewczyny naprawdę fantastyczne w tej pracy. A z czym one się zwracają?
Problem polega na tym, że w świetle aktualnych przepisów one są o wiele gorzej opłacane aniżeli pielęgniarki, które są po studiach wyższych. To powoduje, że one pracują na wielu etatach lub z tej pracy chcą zrezygnować. Wydaje mi się, że w takim okresie, w którym mamy ogromne kłopoty z personelem pielęgniarskim, należy docenić i wziąć pod uwagę staż pracy pielęgniarek i nie krzywdzić tych pielęgniarek.
Jak praktycznie to wygląda? Otóż przychodzą młode dziewczyny po studiach i te starsze pielęgniarki wdrażają je do pracy i uczą, ale to te młode dostają dużo większe pieniądze. To jest absolutnie nieprawidłowe.
Tak że proszę o to, żeby się temu przyglądnąć i uzależnić płace pielęgniarskie – nie tylko sam dodatek, ale także podstawę – również od stażu pracy, bo ta sytuacja jest patologiczna, można powiedzieć. Nie może być tak, że nauczyciel dostaje mniejsze pieniądze aniżeli student, a taki tu powstaje układ.
źródło: senat.gov.pl
Czy jest jakaś alternatywa dla obecnego chaosu w zakresie płac pielęgniarek i położnych? NIE! Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nadal dzieli personel pielęgniarski na grupy. Dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze w sytuacji kiedy wykonują ten sam zakres obowiązków i odpowiedzialności zawodowej czyli kompetencje zawodowe. Projekt ten nie likwiduje kominów płacowych. Dlatego prawie 2,5 tys osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.
Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…
Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.
Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej
Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.
Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!
W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.