Wzrósł prestiż zawodu
Tygodnik dorzeczy.pl rozmawia z panią Józefą Szczurek-Żelazko wiceministrem zdrowia
Mówi pani, że: „wzrósł prestiż zawodu”. Na jakiej podstawie pani tak twierdzi?
Działania resortu zdrowia przekładają się też na zmianę postrzegania zawodu pielęgniarki w społeczeństwie, w tym wśród młodzieży – absolwentów szkół średnich i na wybory tych osób, co do dalszego kształcenia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo. Zwiększyliśmy także liczbę szkół kształcących pielęgniarki: z 74 uczelni w 2014 r. do 103 w 2019 r. Istotnie wzrosło zainteresowanie studiami pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, jak również studiami magisterskimi. W roku akademickim 2014/2015 zostało przyjętych na pielęgniarstwo I stopnia 5 431 osób, a w roku 2018/2019 – 6 653 osoby.
Nie tylko brak rąk do pracy był kłopotem, jeśli chodzi o sferę pielęgniarstwa. Starzejąca się kadra także nie poprawiała omawianej sytuacji. Jak wyjść naprzeciw demografii, która jest nieuchronna? Czy istnieją w ogóle narzędzia, których wprowadzenie zredukuje dysproporcje wiekowe?
Obserwujemy starzenie się kadr i w ciągu najbliższych kilku lat rzeczywiście rozpocznie się proces odejść na emerytury. Mając to na uwadze Ministerstwo Zdrowia podejmuje wiele działań, które mają na celu jak najszybsze uzupełnienie luki, którą po sobie zostawią. W październiku br. Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu pn. „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w 2018 r.). To bardzo ważny dokument opracowany wspólnie ze środowiskiem i długo przez niego wyczekiwany. Wytycza kierunki niezbędnych zmian w pielęgniarstwie i jest istotnym narzędziem w realizacji polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. Jego głównym celem jest wypracowanie rozwiązań zapewniających wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostępność do opieki pielęgniarskiej i położniczej dla pacjentów i społeczeństwa przez zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w polskim systemie opieki zdrowotnej i powstrzymanie emigracji zarobkowej tej grupy zawodowej, zmotywowanie absolwentów do podejmowania pracy w zawodzie pielęgniarki i położnej oraz utrzymanie na rynku pracy pielęgniarek i położnych nabywających uprawnienia emerytalne.
Czytaj całą rozmowę w artykule pt.: Szczurek-Żelazko: Wzrósł prestiż zawodu pielęgniarki
źródło: dorzeczy.pl
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Zobacz także: