Pielęgniarki wyręczają lekarzy.

1 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa
Pielęgniarki wyręczają lekarzy.

Sąd Najwyższy ocenił sytuację, w której pielęgniarka wyręczyła w obowiązkach zawodowych lekarza…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na kanwie wyroku Sądu Najwyższego z 2023 roku porusza problematykę dotyczącą wyręczania przez pielęgniarki w obowiązkach zawodowych lekarzy. W artykule z dnia 2 lipca 2024 roku pt. Pielęgniarka pod nieobecność lekarza wystawiła skierowanie. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, przedstawiono sytuację, która stała się podstawą do zwolnienia zarówno lekarza i pielęgniarki. Poniższej kolejny fragment wyroku Sądu Najwyższego w zakresie oceny postępowania pielęgniarki.

Pod artykułem zapraszamy do oddania głosu w sondzie pt. „Jak oceniasz wyręczanie w obowiązkach zawodowych lekarzy przez personel pielęgniarski”?

(…) Sąd Okręgowy zaaprobował logowanie się pielęgniarki do systemu informatycznego szpitala w obecności lekarza, za jego zgodą, podczas wypełniania dokumentów systemowych, natomiast uznał za niedopuszczalne zalogowanie się przez pielęgniarkę loginem i hasłem lekarza do systemu informatycznego i wystawienie podczas jego nieobecności, bez nadzoru i konsultacji, skierowania na badanie RTG.

W związku z tym stwierdził, że zasadne było umożliwienie pielęgniarce (dla przyspieszenia procesu obsługi pacjentów) dokonywanie (po zalogowaniu się przez samego lekarza) stosownych zapisów i wystawiania dokumentów pod jego nadzorem i na jego zlecenie. (…)

Krytycznie natomiast należałoby ocenić udostępnienie tychże danych pielęgniarce, w sposób umożliwiający jej samodzielne dokonywanie czynności na koncie lekarza.

(…) Lekarz wywodzi, że został zwolniony z pracy dlatego, że udostępnił pielęgniarce login i hasło do systemu. Przypomnieć zatem należy, że pracodawca postawił taki zarzut (udostępnienie hasła i loginu), ale również stwierdził, że uznał za niedopuszczalną sytuację, w której lekarz lekceważy swoje obowiązki i podejmuje działania sprzeczne z charakterem pracy i umożliwia diagnozowanie pacjentów osobie nieposiadającej wykształcenia lekarskiego.

(…) Pielęgniarka również otrzymała pismo rozwiązujące umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (…)

źródło: sn.pl

Jak oceniasz wyręczanie w obowiązkach zawodowych lekarzy przez personel pielęgniarski?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8572 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek powołała komisję ds. odznaczeń i medali. 

1 min czytania
Treść uchwały naczelnej izby pielęgniarek.  Uchwała Nr 127/VIII/2024Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnychz dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie powołania Komisji Nominacyjnej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie godzinowe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia w Kątach Wrocławskich zatrudni od zaraz pielęgniarkę/ pielęgniarza. Forma zatrudnienia i wynagrodzenie: Twój zakres obowiązków: Wymagania: Oferowane:…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: urzędnik ministerstwa o poziomach kompetencji.

2 min czytania
Pan dyrektor z MZ nie mówi o określeniu poziomu kompetencji zawodowych dla 70% pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w szpitalnych oddziałach. Przypadek?…
Komentarze
×
Aktualności

Praca jako pielęgniarka w Polsce? Gdzie szukać zatrudnienia?