Pielęgniarki: wszystkim po równo to nie komuna a sprawiedliwość.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarki: wszystkim po równo to nie komuna a sprawiedliwość.

Jednakowa płaca za jednakową pracę

Jeden z artykułów, o którym wspomnieliśmy w marcowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem użytkowników.

Liczne komentarze oraz ponad 50 tys. wyświetleń postu na fb… Tytuł artykułu brzmiał: Wynagrodzenia pielęgniarek – jednak nowa siatka płac. Po raz kolejny okazuje się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Cytujemy pierwszy komentarz na fb pod wspomnianym artykułem – „Komuno, witamy…”. Powyżej zacytowany komentarz uzyskał 22 lajki. „Komuno, witamy…” Komentarz krótki, o doniosłym przesłaniu, trafiający do pielęgniarek płaskoziemców. Osób, które odwiecznie używają jednego argumentu: Bo ja się uczyłam… Argumentu, który od doktora Strosmajera spotkałby się z tylko jedną ripostą – gdyby głupota umiała latać…

Komuno, wróć… To jakże chwytliwy slogan, który jest takim swoistym usprawiedliwieniem braku używania zdrowego rozsądku przez operujących tym skrótem myślowym. „Myślowym” – to lekka przesada…

Otóż warto uświadomić pielęgniarkom „płaskoziemcom”, że wynagradzanie „wszystkim po równo” jest chronionym przez prawo… prawem każdego pracownika. Zapisanym w Kodeksie pracy. Chronionym przez tysiące orzeczeń sądowych, które zapadają w polskim oraz europejskim systemie sądowym. Prawem, które chroni godność pracownika. Prawem, które – z punktu widzenia pracownika – jest „oczywistą oczywistością.” Jest gwarantem sprawiedliwego wynagradzania. To prawo zostało opisane w jednym zdaniu: jednakowa płaca za jednakową pracę. To prawo nie zostawia żadnych furtek. Furtek, które mogą być usprawiedliwieniem dla jego gwałcenia. Także furtki: bo ja się uczyłam…

Zatem jeszcze raz powtarzamy „oczywistą oczywistość”. Pracodawca nie może różnicować wynagrodzeń pracowników tylko w oparciu o poziom wykształcenia. Wzrost płacy w związku z podniesieniem poziomu wykształcenia musi być… (…) Całość artykułu przeczytasz w bieżącym numerze Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 3.

Zachęcamy do wybrania dla siebie najlepszej opcji prenumeraty Gazety:

  • elektroniczne wydanie
  • Gazeta w wersji papierowej dostarczana każdego miesiąca pod wskazany adres

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 210

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1239 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wygrana pielęgniarek. Sąd potwierdził oczywistą oczywistość.

1 min czytania
Dlaczego pielęgniarki wygrywają w sądach z pracodawcami? Sąd Okręgowy w Olsztynie uzasadniając korzystny dla pielęgniarek wyrok z dnia 14 października 2024 r….
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka zawiadomiła prokuraturę. NFZ przeprowadził kontrolę.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki przekraczają swoje uprawnienia. Jakie?

3 min czytania
Związek pielęgniarek powiedział A. To niech powie B, i publicznie poinformuje personel pielęgniarski o zakresie przekraczania uprawnień. Portal termedia.pl w dniu 17…
Komentarze