Pielęgniarki – w sejmie o ustawie pani Ptok. „Zmierza w zupełnie nieuzasadnioną stronę”.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – w sejmie o ustawie pani Ptok. „Zmierza w zupełnie nieuzasadnioną stronę”.

Bez względu na to, jakie są wymogi na danym stanowisku pracy, jeżeli pielęgniarka podnosi swoje kwalifikacje niemające nic wspólnego z danym stanowiskiem pracy, powinna zostać zakwalifikowana do wyższej grupy”…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment posiedzenia sejmowej komisji ds. petycji w dniu 8 stycznia 2025 roku.

Przewodniczący poseł Stanisław Gorczyca (KO):

Punkt szósty – rozpatrzenie petycji w sprawie Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w zakresie uznawania kwalifikacji pracowników wykonujących zawody medyczne.

Pełnomocnik zarządu ZMP Marek Wójcik:

Chciałbym powiedzieć, że naszym zdaniem ta petycja mówi o środkach samorządowych oraz osobach zarządzających szpitalami i zmierza w zupełnie nieuzasadnioną stronę. Jest bowiem tak, iż nie można traktować… To znaczy, stanowisko pracy i wymogi na tym stanowisku pracy – zresztą określone precyzyjnie w rozporządzeniu – powinny przesądzać o tym, jakie powinno być wynagrodzenie.

Nie tak, jak proponują autorzy petycji, że bez względu na to, jakie są wymogi na danym stanowisku pracy, jeżeli ktoś podnosi swoje kwalifikacje niemające nic wspólnego z danym stanowiskiem pracy, powinien zostać zakwalifikowany do wyższej grupy. Ja jeszcze raz to zdanie powtórzę, autorzy petycji nie łączą wykonywanej pracy, wymogów na danym stanowisku z wynagrodzeniem, tylko proponują, aby łączyć to wynagrodzenie z kwalifikacjami bez względu na to, czy one są na danym stanowisku potrzebne, czy są wymagane, czy nie. Jest wiele orzeczeń w tym zakresie, które wyraźnie wskazują, że ta praca powinna być powiązana z rozporządzeniem ministra zdrowia z 15 kwietnia 2011 r., które precyzyjnie określa te wymogi.

Stąd sygnalizowaliśmy ten problem już wielokrotnie w przeszłości, być może potrzebna jest korekta przepisu, żeby ta sprawa była jasno postawiona, czy też jeszcze bardziej jasno postawiona niż do tej pory. Zarządzający szpitalami mają gigantyczne problemy z tytułu tysięcy pozwów dotyczących tej kwestii. Liczymy na to, że aktualnie procedowana ustawa rozwiąże ten problem jednoznacznie – naszym zdaniem w kierunku, który opisałem, płaca związana z wymaganiami na danym stanowisku pracy i kwalifikacjami na danym stanowisku pracy. Dziękuję.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 31

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8627 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki.

1 min czytania
Oferta pracy dodatkowej dla pielęgniarki Nowoczesna przychodnia ortopedyczna poszukuje do współpracy osobę z uprawnieniami do wykonywania zawodu – w celu asystowania lekarzom…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka: na siłę tworzy się zadania dla Pań mgr. Cyrk.

1 min czytania
Pielęgniarka: w moim szpitalu podzielono obowiązki względem grupy 2 oraz 5 i 6… Artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Lepszy sen i więcej energii – światłoterapia jako wsparcie dla pracowników medycznych!

5 min czytania
Pracownicy medyczni znajdują się w jednej z najbardziej wymagających grup zawodowych – ich praca jest intensywna, wielogodzinna, często zmieniająca się w harmonogramie,…
Komentarze