PIELĘGNIARKO! PISZ TO W RAPORTACH PIELĘGNIARSKICH.
Dnia 16.04.2019 Odbyło się Posiedzenie Prezydium Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Głównym tematem Prezydium Zarządu Krajowego były normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych i ich wdrażanie przez pracodawców. Członkowie Prezydium uznali jednogłośnie że konieczna jest bieżąca dokumentacja rzeczywistej liczby łóżek funkcjonujących na poszczególnych oddziałach szpitalach (chodzi o łóżka dodatkowe, tzw. dostawki, które są fizycznie obecne ponad limit zgłoszonych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.)
Przypominamy że raport pielęgniarski stanowi dokumentację medyczną, a o jego treści decyduje wyłącznie pielęgniarka która go sporządza. Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie ograniczają treści wpisów w raporcie, a jakiekolwiek próby ich ograniczania przez przełożonych czy wewnątrzzakładowe zarządzenia/ procedury/ regulaminy (poprzez np. zakazy dokonywania w raportach określonych „niewygodnych” dla pracodawcy wpisów lub nakazy dokonywania tylko określonych wpisów) są niezgodne z prawem i nie obowiązują.
Raport pielęgniarski może zawierać wszelkie informacje, które pielęgniarka uzna za istotne w przebiegu danego dyżuru. Zapraszamy do zapoznania się z informacją dla członków dot. treści raportów pielęgniarskich.
Wobec powyższego Prezydium Zarządu OZZPiP rekomenduje swoim członkom i całemu środowisku pielęgniarek i położnych, regularne wpisywanie do raportów pielęgniarskich w poszczególnych oddziałach informacji obejmujących:
– liczbę łóżek oficjalnie zgłoszonych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym oddzielnie łóżek specjalistycznych tj. liczby łóżek intensywnej opieki medycznej, liczby łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego, liczby łóżek dla noworodków, liczby inkubatorów, liczby łóżek dla intensywnej terapii, liczby łóżek intensywnej opieki oparzeń, liczby łóżek intensywnej opieki toksykologicznej, liczby łóżek dla intensywnej terapii noworodka, liczby łóżek opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji, liczby łózek opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego, liczby łóżek nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej,
– liczbę łóżek rzeczywistych na oddziale tj. także tych które nie zostały zgłoszone do do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą a które faktycznie występują na oddziale (tzw dostawek, fotele),
– rzeczywistą liczbę pielęgniarek wykonujących pracę na danej zmianie z podaniem wymiaru zatrudnienia
Nasze regularne wpisy będą pomocne dla odtworzenia w przyszłości rzeczywistego stanu na poszczególnych oddziałach przez kontrolujących z Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu zdrowia.
Zobacz więcej: Raport pielęgniarski
źródło: strona internetowa OZZPiP
Normy zatrudnienia pielęgniarek
OZZPiP informuje o spotkaniu z ministrem zdrowia dotyczącym realizacji porozumienia z dn. 9 lipca 2018r.
Spotkanie odbyło się w dniu 24 stycznia 2020
W komunikacie po spotkaniu czytamy:
"Minister Zdrowia poinformowało o rozpoczętych kontrolach norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych z polecenia wojewodów i konsultantów wojewódzkich ds. pielęgniarstwa i położnictwa. Dodatkowo NFZ deklaruje, że w zakresie kontroli planowych w przypadku pojawiających się skarg będzie rozszerzał zakresy kontroli także na kwestie dotyczące norm zatrudnienia. OZZPiP przypomniał że kontrole norm nie mogą ograniczać się tylko do sprawdzenia dokumentów, ale kontrolerzy powinni pojawić się bezpośrednio na oddziałach i kontrolować rzeczywiste liczby łózek oraz współpracować z działającymi w szpitalach organizacjami zakładowymi OZZPiP".
źródło: związek pielęgniarek OZZPIP
Wybrał: Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Izba pielęgniarek: obawiamy się że pieniądze dedykowane dla pielęgniarek…
Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.