Pielęgniarki – w pozwach o odszkodowanie wnioskujemy o dodatkową sankcję wobec pracodawcy.

3 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – w pozwach o odszkodowanie wnioskujemy o dodatkową sankcję wobec pracodawcy.

Sąd: odszkodowanie dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu ma pełnić nie tylko funkcję kompensacyjną, ale także funkcję odstraszającą i represyjną”…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

W dniach 5, 6 i 7 października 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytoczyła czytelnikom pielegniarki.info.pl dwa fragmenty wyroku, który zapadł we wrześniu 2024 roku. Pierwszy fragment opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarka pozwała szpital. Oprócz odszkodowania dostała jeszcze „coś”. Dotyczy nałożenia na szpital dodatkowej kary za nierówne traktowanie w zatrudnieniu – poza samym odszkodowaniem. Natomiast w artykule pt. Pielęgniarka wyliczyła sądowi co do złotówki ile straciła na nierównym traktowaniu, zwróciliśmy uwagę na inny aspekt zakresu odszkodowania. Otóż na jego wysokość wpływ mają nie tylko samo wynagrodzenie zasadnicze i pochodne ale także inne składniki wynagrodzenia – średnia urlopowa, nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna. Natomiast w artykule z dnia 7 lipca zacytowaliśmy kolejny fragment uzasadnienia wyroku, w którym przedstawiliśmy „racje” szpitala broniącego się przed zarzutem o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarki pozywającej szpital. Tytuł artykułu: Szpital: pielęgniarki z grupy 2 aktywnie uczestniczą w procesach podejmowania decyzji na poziomie szpitala.

Obserwując z uwagą orzecznictwo sądowe w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5 i 6 względem pielęgniarek zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 2 trudno nie oprzeć się jednoznacznemu spostrzeżeniu.

Szpitale są przez sądy zobligowane do wypłacenia pielęgniarkom i położnym znacznych odszkodowań – Ponad 70 tys. odszkodowania dla pielęgniarek.

Ok. Odszkodowanie odszkodowaniem ale…

No właśnie! Jaką karę ponosi szpital za świadome deptanie praw pracowniczych oraz zapisów Kodeksu pracy? Żadnej.

Mamy wobec powyższego sytuację analogiczną do następującego zdarzenia: sąd nakazuje oddać właścicielowi skradziony samochód. I nie wyciąga żadnych innych konsekwencji wobec złodzieja. Czy tak powinna wyglądać sprawiedliwość?

Szpital zobowiązany do zapłaty odszkodowania wypłaca pielęgniarce należne pieniądze (odszkodowanie), które należały się jej gdyby szpital wywiązywał się z przestrzegania prawa pracy. Co prawda z karnymi odsetkami… Przecież to sytuacja, która wręcz zachęca podmioty lecznicze do łamania praw pracowniczych. Dlaczego? Bowiem szpital nie zostaje ukarany przez sąd za łamanie praw pracowniczych.

Jednak teraz jeden z sądów spojrzał na sprawę nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek w trochę inny sposób… Dla zobrazowania działania sądu przedstawiamy znamienny fragment uzasadnienia:

„W ocenie skarżącej pielęgniarki nie ulega wątpliwości, iż pozwany szpital w okresie objętym sporem naliczając i wypłacając niższe wynagrodzenie niż innym pracownikom wykonującym jednakową pracę jak praca, którą wykonuje, naruszył wobec niej i wciąż narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

Zgodnie z art. 18 3d §1 k.p. osoba, wobec której pracodawcą naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów, które w dniu wniesienia pozwu wynosi 3 600 zł. Dlatego też skarżąca ponad kwoty dochodzone niniejszym pozwem z tytułu wynagrodzenia i nagrody rocznej domaga się również zapłaty od pozwanego na swoją rzecz kwoty 3 600 zł tytułem odszkodowania za naruszenie wobec niej przez pozwanego zasad równego traktowania w zatrudnieniu wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia następnego po dniu doręczenia pozwanemu pozwu”.

Informujemy czytelników pielęgniarki.info.pl, że sąd przychylił się do wniosku skarżącej pielęgniarki. W dalszej części uzasadnienia sąd stwierdził:

„Ponad kwotę stanowiącą różnicę w wysokości wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej, Sąd zgodnie z żądaniem pielęgniarki postanawia zasądzić na rzecz skarżącej pielęgniarki także kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (3 600 zł).

Odszkodowanie z art. 18 3d k.p. pełni nie tylko funkcję kompensacyjną, ale także funkcję odstraszającą i represyjną.

Jak już podniesiono, pozwany jest dużym pracodawcą, posiadającym odpowiednie służby kadrowe i księgowe oraz obsługę prawną, miał świadomość, że pielęgniarki specjalistki wykonują jednakową pracę i powinien liczyć się z tym, że znacznie różnicując ich wynagrodzenie za wykonywanie tej samej pracy, narusza przepisy prawa pracy”.

Brawo Sąd…

źródło: ms.gov.pl



Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 46

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1192 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze