Pielęgniarstwo w czasach pandemii
Szanowni Państwo,
nazywam się Kamil Redziak i jestem doktorantem w dyscyplinie nauk o zdrowiu w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W celu napisania artykułu naukowego na temat wypalenia zawodowego, poziomu lęku, odczuwanego stresu oraz objawów depresyjnych u personelu medycznego w okresie pandemii COVID-19 zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w badaniu poprzez wypełnienie kwestionariusza.
Choroba koronawirusowa 2019 (COVID-19) została zidentyfikowana pierwszy raz w grudniu 2019 r. w Wuhan City w środkowych Chinach. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że spowodowana wirusem SARS-CoV-2 choroba COVID-19 może być określana jako pandemia. Pandemia COVID-19 okazała się bardzo realnym zagrożeniem dla zdrowia świata, stabilności ekonomicznej oraz funkcjonowania różnych społeczeństw i rządów.
Skutki pandemii dla środowiska pielęgniarskiego
Pracownicy ochrony zdrowia pozostają głównymi osobami zaangażowanymi w badania przesiewowe i leczenie COVID-19, przez co narażone jest ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Wśród przyczyn zaburzeń zdrowia psychicznego u pracowników medycznych w literaturze wymienia się m.in. nadmierne obciążenie pracą, wyczerpanie fizyczne, brak zasobów, strach przed infekcją, obawa o zdrowie najbliższych, a ponadto istotne są specyficzne cechy wirusa, takie jak wysoka zaraźliwość, dość niski poziom wiedzy na temat infekcji i odległych konsekwencji.
Pielęgniarki w pandemii na tle innych grup medyków
Celem pracy będzie ocena poziomu wypalenia zawodowego, lęku i objawów depresyjnych u personelu medycznego w okresie pandemii COVID-19 oraz analiza różnic występujących pomiędzy grupami zawodowymi.
W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie zestawu kwestionariuszy dostępnego pod adresem który składa się z:
- Kwestionariusza Wypalenia Zawodowego (MBI),
- Szpitalnej Skali Lęku i Depresji (HADS-M),
- Kwestionariusza PSS-10,
- Metryczki.
Badanie jest w pełni dobrowolne i anonimowe. Przystępując do udzielania odpowiedzi, wyrażają Państwo świadomą zgodę na udział w badaniu.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Ankieta na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych
Osoby, które są zainteresowane zamieszczeniem ankiety na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, powinny przesłać informacje zawierającą co najmniej 1500 znaków, opisującą cel pracy oraz istotę badania (na adres e-mail: [email protected]). Po spełnieniu powyższego warunku, ankieta zostanie zamieszczona na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Informujemy, że w pierwszej kolejności zostaną opublikowane ankiety, dotyczące szczególnie pracy pielęgniarek i położnych oraz pielęgniarstwa.