Pielęgniarki – tytuł magistra z różnych roczników daje inne uprawnienia.

4 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – tytuł magistra z różnych roczników daje inne uprawnienia.

To samo dotyczy pielęgniarek z tytułem specjalisty. Nawet absolwentek kursów kwalifikacyjnych…

Radio Kielce opublikowało na swoim kanale Youtube.com w dniu 21 marca 2025 roku Rozmowę Dnia. Gościem słuchaczy była pani Ewa Mikołajczyk szefowa izby okręgowej pielęgniarek i położnych. Redakcja pielegniarki.info.pl przytacza fragment przedmiotowej rozmowy oraz komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Redaktor radiokielce.pl Iwona Murawska-Bujanowicz: Wczoraj w Kielcach odbył się 38. Okręgowy Sprawozdawczy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Panie dyskutowała o bolączkach i przyszłości zawodu pielęgniarek i położnych, a gościem rozmowy dnia jest dzisiaj Ewa Mikołajczyk, przewodnicząca Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. Dzieńdobry.

Ewa Mikołajczyk Przewodnicząca ORPiP: Dzień dobry, witam Państwa. Redaktor radiokielce.pl Iwona Murawska-Bujanowicz: Pani przewodnicząca, jako jedną z największych bolączek waszego zawodu wczoraj wskazywałyście na to, że trzeba uporządkować wasze kompetencje. Na czym to uporządkowanie miałoby polegać?

Ewa Mikołajczyk Przewodnicząca ORPiP: Proces kształcenia pielęgniarek na przestrzeni lat przebiegał w bardzo różnorodny sposób. Pielęgniarki kształciły się najpierw w liceach medycznych, potem w szkołach pomaturalnych, potem był okres studiów jednostopniowych takich, gdzie od razu pielęgniarki uzyskiwały tytuł magistra.

Potem przeszliśmy w system kształcenia na poziomie najpierw licencjata, potem magistra. Były różne programy kształcenia i szły za tym różne umiejętności wynikowe i w tej chwili okazuje się, że w zależności od tego, jaki ten system pielęgniarka kończyła, w jakim roku nawet, w jakich latach, to te jej kompetencje są.

No i stanęliśmy teraz przed takim faktem, że należy to wszystko uporządkować tak, by nie dosyć, że każda pielęgniarka i położna, ale też pracodawca, no i też za pracodawcą też stoi poniekąd pacjent, żeby każda pielęgniarka wiedziała, jakie są jej te kompetencje, w zależności od tego, jaki rodzaj szkoły ukończyła, żeby to wiedzieli pracodawcy. Ale to porządkowanie miałoby polegać również na tym, że w kontekście tej ustawy, która weszła w życie o najniższym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia, pojawił się pewien problem, bo zróżnicowano wynagrodzenia pielęgniarek w zależności od posiadanego poziomu wykształcenia. Właśnie w ustawie brzmi od wymaganego. I to słowo zrodziło wiele problemów, bo tak naprawdę nie wiadomo jak interpretować to słowo. Kto ma wymagać? Ustawa tego nie precyzuje. Kto to ma wymagać, tego wykształcenia na określony poziom.

żródło: radiokielce.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielegniarek i Położnych

Powyżej cytowana wypowiedź to gotowiec na treść pozwu pielęgniarki szpitala przeciwko pracodawcy. Po pierwsze pani przewodnicząca izby przyznaje oficjalnie, że „trzeba uporządkować kompetencje”. Wniosek: nie ma określonych kompetencji pielęgniarek ze względu na poziom posiadanego wykształcenia.

Wobec powyższego na jakich przesłankach izba pielęgniarek poparła segregację pielęgniarek ze względu na posiadane wykształcenie, którą zaproponowała pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku OZZPiP – i przesłała jako projekt ustawy do sejmu? Segregację poparły nie tylko izby okręgowe pielęgniarek ale także (o zgrozo!) Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. To ukazuje jaki poziom merytoryczny prezentuja decydenci samorządu zawodowy pielęgniarek i położnych.

W wypowiedzi pani przewodniczącej okręgowej izby przewija się jeszcze jeden bardzo ważny wątek. Otóż, już sąd w jednym z pierwszych wyroków nakazujących wypłatę odszkodowania pielęgniarce za nierówne traktowanie w zatrudnieniu zwrócił uwagę na zasadniczą kwestię. Sąd podkreślił, że podział pielęgniarek ze względu na posiadanie wykształcenia magisterskiego oraz posiadanie tytułu specjalisty ma jeden poważny mankament. Albowiem programy studiów oraz szkoleń specjalizacyjnych ulegały ciągłym modyfikacjom. Dlatego nie można automatycznie twierdzić, że pielęgniarki z tytułem specjalisty w danej dziedzinie pielęgniarstwa posiadają takie same kompetencje zawodowe. Należało by bowiem sprawdzić programy szkoleń specjalizacyjnych, które odbyły konkretne pielęgniarki. Tak samo sytuacja się przedstawia z pielęgniarkami posiadaczkami tytułu magistra pielęgniarstwa. W zależności od roku uzyskania tytułu zawodowego magistra pielęgniarstwa kompetencje zawodowe mogą być znacząco zróżnicowane.

Na potwierdzenie powyższego stanu rzeczy są słowa wypowiedziane przez szefową okręgowej izby: „były różne programy kształcenia i szły za tym różne umiejętności wynikowe i w tej chwili okazuje się, że w zależności od tego, jaki ten system pielęgniarka kończyła, w jakim roku nawet, w jakich latach, to te jej kompetencje są [różne].

Dlatego redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podkreślała od lat, że zapowiedzi w zakresie określenia kompetencji pielęgniarek i położnych w zależności od posiadanego wykształcenia to mrzonki. To gra na czas ministra zdrowia, w którą dała się wciągnąć izba i związek pielęgniarek. Natomiast w sytuacji, gdyby już doszło do uregulowania przedmiotowej materii w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej to będzie ona na takim poziomie ogólności, że każdy pracodawca będzie miał na „swoje potrzeby” swoją interpretację. Z drugiej strony może w ustawie zostanie wpisane, że pielęgniarki posiadające wykształcenie zapisane w drugiej grupie siatki płac mają uprawnienia na przykład do… kalibracji glukometrów. Podkreślić należy, że jeden z sądów uwierzył w historyjkę z zeznań jednej z funkcyjnych pielęgniarek:

„Obserwująca ich pracę na co dzień i przez to mogącą wypowiedzieć się w tej materii miarodajnie, potwierdziła, że posiadanie specjalizacji wiąże się z wyższymi kompetencjami, wpływa na świadomość wykonywanej przez pielęgniarki pracy, na wyższą jakość świadczonych przez nie usług. Pielęgniarki które mają wyższe wykształcenie i specjalizację mogę prowadzić też edukację pacjentów. Jednocześnie od takich pracownic wymaga się większej staranności, kultury osobistej, podejścia do pacjenta, wykonywania procedur a ponadto osoby te ocenia się według surowszych kryteriów. Posiadanie wyższego wykształcenia, ukończenie specjalizacji wpływa na zakres obowiązków i uprawnień, gdyż osoba taka może wykonywać czynności, których nie może wykonać pielęgniarka która specjalizacji nie posiada (…) a w konsekwencji na prawidłowe wykonywanie zleceń lekarskich i wypełnianie funkcji terapeutycznych”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka z hospicjum narażała pacjentów?

2 min czytania
Komenda Powiatowa Policji poszukuje osób potencjalnie poszkodowanych przez pielęgniarkę. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje oświadczenie jednego ze szpitali, w sprawie zatrzymanej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Mile widziane emerytki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Poszukiwana pielęgniarka/-rz do Klinika Renesansowej. Praca w godzinach porannych. Mile widziane osoby przebywające obecnie na emeryturze. Proponowana forma…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd kontra najgłupsze stwierdzenie części pielęgniarek.

1 min czytania
W jakim świetle wywód sądu stawia związek i izby pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje ostatni akapit z uzasadnienia wyroku…
Komentarze