Pielęgniarki – totalna krytyka radosnej ustawy pani Ptok.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – totalna krytyka radosnej ustawy pani Ptok.

Powiedziane w sejmie: zaproponowane rozwiązania utrzymują znaczące różnice w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek, które wykonują takie same czynności, ale posiadają różny poziom wykształcenia…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Poniżej przedstawiamy jedną z wypowiedzi na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 12 września 2024 roku zwołane w sprawie przyjęcia sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł Janusz Cichoń (KO):

Szanowna pani przewodnicząca, szanowni państwo, panie posłanki, panowie posłowie, po zakończeniu pracy podkomisji, po przygotowaniu przez podkomisję sprawozdania wpłynęło do mnie, do pani przewodniczącej, także do pani przewodniczącej podkomisji nadzwyczajnej stanowisko strony społecznej. Sygnatariusze to związki pracodawców, ale także dwie reprezentatywne centrale związkowe.

W części przytoczę to stanowisko: „Wyrażamy stanowczy protest przeciwko przyjęciu regulacji zarówno w pierwotnym, jak i w aktualnym kształcie. Tym samym zwracamy się z prośbą o wstrzymanie prac legislacyjnych, licząc jednocześnie na przywrócenie dialogu w ramach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, co zapewne przyczyni się do wypracowania rozwiązań zapewniających stabilne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. W naszej opinii pierwotny projekt dzielił pracowników sektora ochrony zdrowia, a skutkiem wprowadzenia byłby wzrost niepokojów społecznych oraz konfliktów pomiędzy różnymi grupami zawodowymi. Projekt nie zakładał również poprawy sytuacji pracowników niemedycznych, bez których sprawne funkcjonowanie podmiotów leczniczych jest niemożliwe. Przedstawione skutki finansowe bazowały na historycznych danych i obarczone były ryzykiem dużego niedoszacowania.

Podczas prac parlamentarnych dokonano wielu zmian w przedmiotowym projekcie, jednak w ocenie zarówno przedstawicieli związków zawodowych oraz organizacji pracodawców projekt w obecnym kształcie również nie powinien być procedowany z następujących powodów:

  • nie opracowano oceny skutków regulacji dla obecnej propozycji rozwiązań legislacyjnych, nie jest również znane stanowisko Rady Ministrów oraz ministra finansów do aktualnej wersji projektu;
  • nie przedstawiono źródeł finansowania dla planowanych rozwiązań, co jest szczególnie niepokojące wobec trudności finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia; – nie wypracowano w ramach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia wspólnego stanowiska do przedmiotowego projektu ustawy pomimo deklaracji Ministerstwa Zdrowia podczas prac podkomisji;
  • nie zagwarantowano poprawy dostępności pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, a zatem przyjęte rozwiązania są niezgodne ze stanowiskiem Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, zakładającym przekazanie 50% wzrostu nakładów finansowych na ochronę zdrowia na wzrost dostępności świadczeń i nowych technologii;

Zaproponowane rozwiązania nie motywują pracowników do podejmowania większej odpowiedzialności i szerszego zakresu obowiązków w konsekwencji podnoszenia swoich kwalifikacji oraz uzyskiwania dodatkowych kompetencji.

  • zaproponowane przepisy nie naprawiają relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcami;
  • zaproponowane rozwiązania utrzymują znaczące różnice w wynagrodzeniu zasadniczym osób, w tym pielęgniarek, które wykonują takie same czynności, ale posiadają różny poziom wykształcenia;
  • nie uwzględniono odmiennego modelu funkcjonowania prywatnych i publicznych podmiotów leczniczych, ponieważ obowiązująca w tym zakresie regulacja dotyczy również podmiotów nieposiadających umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, nakładając obowiązek bez pokrycia finansowego;
  • zakres proponowanych zmian na żadnym etapie procesu legislacyjnego nie odnosił się do pracowników niemedycznych, nie gwarantując tej grupie pracowników jakiejkolwiek poprawy ich sytuacji finansowej w najbliższych latach;
  • zmiany w obecnym kształcie są dyskryminujące dla pracowników i doprowadzą do dalszego spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi”.

Nie sposób przejść nad tym pismem, nad tymi uwagami do porządku dziennego. W związku z tym proponuję – składam formalny wniosek – pani przewodnicząca, o to, żebyśmy odesłali sprawozdanie do podkomisji nadzwyczajnej w celu jego ponownego rozpatrzenia, przynajmniej ponownego rozpatrzenia projektu z uwzględnieniem uwag, o których mówię.

Jak powiedziałem, nie sposób przejść nad tym do porządku dziennego. Jeszcze raz powiem, że dwie centrale związkowe, sześć reprezentatywnych organizacji pracodawców zwróciło się do nas z takim apelem – z apelem o wstrzymanie prac. Uważam, że jest to za daleko idący wniosek, natomiast z drugiej strony nie możemy pominąć tej opinii.

Powinniśmy ponownie rozpatrzyć projekt, skierować go do podkomisji po to, żeby go jeszcze przepracować, dopracować, uzgodnić także z Ministerstwem Finansów, z Narodowym Funduszem Zdrowia sposób realizacji ustawy, jej finansowania, dlatego że są to kluczowe kwestie. To tyle. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Komisja odesłała projekt ustawy z powrotem do podkomisji.

UWAGA!!! Petycję podpisało dotychczas ponad 2 000 osób! Natomiast pielęgniarki i położne nadal zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki stracą od 18 do 23 tysięcy złotych.

1 min czytania
Nierówne traktowanie w zatrudnieniu We wrześniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przedstawiliśmy wyliczenia strat finansowych pielęgniarek z grupy 5 i 6 za drugie półrocze…
Aktualności

Pielęgniarka - Jesteśmy przemęczone, niejednokrotnie źle traktowane.

2 min czytania
Pielęgniarka: „Niestety smutne to, ale prawdziwe. Najważniejsze, że w komputerze kliknięte. O pacjencie nikt nie myśli”. Jedna z pielęgniarek zamieściła na Facebooku…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki – działacze izbowi zdecydowali: 248 do 48.

1 min czytania
Zjazd krajowy pielęgniarek – 7 delegatów się wstrzymało… Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Dokonano podwyższenia…
Komentarze