Absurdalne założenia siatki płac w podmiotach leczniczych, deprecjonują zawody pielęgniarki i położnej…
W 2016 roku organizacja zrzeszająca 9 ogólnokrajowych związków zawodowych, skupiająca wszystkie zawody medyczne, opracowała tzw. obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Organizacja ta zwała się – o zgrozo – porozumieniem zawodów medycznych.
Pomijając fakt, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dał się kompletnie zmanipulować przez inne zawody medyczne, to zapisy w tzw. siatce płac były najmniej korzystne dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.
Kłamliwe założenie tej ustawy polegało nie na zaszeregowaniu zawodów medycznych według hierarchii odzwierciedlającej wartość i odpowiedzialność oraz obciążenie psychofizyczne, tylko ze względu na… poziom wykształcenia.
Taki sposób myślenia, autorów tej radosnej legislacji, doprowadził do absurdalnych zapisów w siatce płac, wedle których praca pielęgniarki z wykształceniem średnim oraz kursem kwalifikacyjnym jest mniej wartościowa od pracy fizjoterapeuty, który posiada tytuł magistra!
Przecież to jawna deprecjacja zawodu pielęgniarki i położnej! Gwałt na realiach organizacji pracy w podmiotach leczniczych. Obniżenie znaczenia i roli zawodu pielęgniarki i położnej.
Natomiast rząd w 2017 roku skierował do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych przyjmując… powyżej opisane założenia do skonstruowania siatki płac. Taka jest anatomia patologicznej polityki płacowej wpisanej w siatkę płac podmiotów leczniczych.
Oczywistą oczywistością jest fakt, że siatka płac powinna odzwierciedlać pozycję zawodów medycznych w procesie terapetycznym. Dlatego w tabeli zaszeregowania pozycję pierwszą i drugą powinny zajmować dwa zawody: lekarza i pielęgniarki. Następnie inne zawody medyczne.
Niestety związek OZZPiP nie wyciąga wniosków z powyższej sytuacji (przez 8 lat!) i w roku 2023 wysyła do sejmu projekt ustawy dokładnie zawierający te same kłamliwe założenia z roku 2017. Natomiast izba pielęgniarek popiera taki stan rzeczy. NIEWIARYGODNE! Poniżej stanowisko izby z dnia 13 lutego 2024 roku, do którego treści wkrótce odniesie się redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Stanowisko nr 2
Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
w sprawie poparcia nowelizacji obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych popiera propozycje zapisów zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który został złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w Sejmie RP.
W opinii Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obywatelski projekt jest pożądaną i konieczną nowelizacją ww. ustawy, ze względu na sukcesywne i ostateczne zniwelowane różnic i dysproporcji w zakresie poziomu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych. Ostatnia nowelizacja ustawy wprowadziła krzywdzące zasady wynagrodzeń, szczególnie wśród grupy pielęgniarek i położnych, które charakteryzują się bardzo dużym doświadczeniem zawodowym.
Zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zawody pielęgniarki i położnej są szczególnymi zawodami, ze względu na specyficzne warunki pracy, dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta podczas realizowania świadczeń zdrowotnych, dlatego organizacja i funkcjonowanie tych zawodów wymaga ujednolicenia rozwiązań systemowych, poprzez wprowadzenie motywacyjnego poziomu wynagrodzeń i zapobieganiu nierównościom w poszczególnych grupach wynagrodzeń.
Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zwraca szczególną uwagę na właściwy przepis w projekcie ustawy, gdyż kryterium faktycznie posiadanych kwalifikacji na zajmowanym stanowisku, będą podstawą do ustalenia współczynników pracy dla danej grupy zawodowej. Niezwykle ważnym elementem będzie wniesienie przepisu gwarantującego przekazywanie środków finansowych na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia wprowadzone przedmiotową ustawą, a także stworzenie mechanizmu podnoszenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników w sposób ciągły, przez cały rok kalendarzowy.
Wiceprezes NRPiP
Andrzej Tytuła
Prezes NRPiP
Mariola Łodzińska
źródło: nipip.pl