Pielęgniarki – te iniekcje domięśniowe są niedopuszczalne.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – te iniekcje domięśniowe są niedopuszczalne.

Pielęgniarki takich zleceń powinny odmawiać wykonania

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie iniekcji dożylnych/domięśniowych u dzieci w wieku 0-18 lat w domu pacjenta/w opiece ambulatoryjnej (w gabinecie zabiegowym)/w domu dziecka

Panie Ministrze,

zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, wyrażoną w stanowisku z 3.11.2021 r., wykonywanie iniekcji dożylnych/domięśniowych u dzieci 0-18 lat w domu pacjenta/w opiece ambulatoryjnej (w gabinecie zabiegowym)/w domu dziecka jest nieuzasadnione i niedopuszczalne.

Iniekcje dożylne mogą być wykonywane w warunkach szpitalnych oraz przez personel pogotowia ratunkowego w sytuacjach ratowania życia.

Stosowanie leków dożylnie/domięśniowo, w tym antybiotyków, wskazuje na poważny stan dziecka i nie ma możliwości podawania leku doustnie. W takich przypadkach konieczna jest pilna hospitalizacja dziecka. O tym fakcie należy poinformować rodziców i skierować dziecko do szpitala.

Te iniekcje są niebezpieczne

Zlecanie leków/antybiotyków domięśniowo u dzieci jest niebezpieczne i okrutne, a wykonanie kilkakrotnie w ciągu doby iniekcji domięśniowych jest dodatkowo narażeniem dziecka na ogromny stres, ból, cierpienie i możliwość powikłań miejscowych i ogólnych. Jak zauważa konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, takie postępowanie jest nieetyczne i niezgodne z rekomendacjami.

Zlecanie leków/antybiotyków domięśniowo u dzieci zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i w szpitalu nie powinno mieć miejsca. Wyjątek stanowi:

– jednorazowe podanie leku ratującego życie w przypadku trudności z uzyskaniem dojścia dożylnego;

– chemioprofilaktyka choroby meningokokowej, która polega na profilaktycznym podaniu antybiotyku osobom z bliskiego otoczenia chorego (oraz w pewnych przypadkach samemu choremu) i ma za zadanie likwidację potencjalnego nosicielstwa nosogardłowego N. meningitidis w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wtórnych przypadków zakażeń; chemioprofilaktyka jest zalecana wszystkim osobom, które w ciągu 7 dni poprzedzających zachorowanie miały bliski kontakt z chorym;

– w uzasadnionych przypadkach na zlecenie lekarzy specjalistów z innych dziedzin pediatrii.

Jak pisze krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, jeżeli stan dziecka jest dobry, a dziecko ma wskazanie do podania antybiotyku, wtedy należy zlecić antybiotyk doustnie zgodnie z rekomendacjami.

U dzieci zdecydowanie częściej przyczyną zapalenia oskrzeli (a to rozpoznanie jest najczęstszą przyczyną zlecenia antybiotyku drogą domięśniową) są zakażenia wirusowe, w których podanie antybiotyku jest nieuzasadnione zarówno drogą doustną, a tym bardziej domięśniową.

Jeżeli stan dziecka jest średni/ciężki, dziecko ma wskazanie do podawania antybiotyku drogą parenteralną, wówczas należy skierować dziecko do szpitala w trybie pilnym, gdzie otrzyma antybiotyk dożylnie zgodnie z rekomendacjami.

Pielęgniarki maja prawo odmówić wykonania takich iniekcji

Pielęgniarki/pielęgniarze, otrzymując zlecenie na podanie antybiotyku drogą dożylną/domięśniową, powinni w takich wypadkach odmawiać wykonania zlecenia lekarskiego, bowiem mają prawo odmawiać zleceń, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Pielęgniarki/pielęgniarze powinni poinformować rodziców o swojej decyzji i skierować dziecko do szpitala. Ponadto powyższe błędy powinny być zgłaszane do konsultanta wojewódzkiego lub krajowego w dziedzinie pediatrii.

Nieprzestrzeganie przez lekarza zależeć konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii naraża lekarza na konsekwencje – odpowiedzialność za nieumyślne narażenie dziecka na uszczerbek zdrowia lub zagrożenie życia i takie sytuacje powinny być zgłaszane do rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy okręgowej/Naczelnej Radzie Lekarskiej.

Panie Ministrze,

czy w oparciu o stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii rząd wyda zalecenia mające na celu ograniczenie stosowania antybiotyków w opiece ambulatoryjnej, zaprzestanie podawania antybiotyków domięśniowo, bardzo często niezgodnie z rekomendacjami?

Z wyrazami szacunku
Monika Wielichowska
Poseł na Sejm RP
2 lutego 2022 roku

źródło: sejm.gov.pl

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 82

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1240 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Nie wszystkie pielęgniarki mogą podać tlen.

2 min czytania
Podawanie tlenu przez pielęgniarki a programy i uprawnienia nadane po szkoleniach. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w dziale…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Podział pielęgniarek ze względu na wykształcenie. Co myślą o tym same pielęgniarki?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek o podziale obowiązków ze względu na posiadane kompetencje. Publikujemy kilka komentarzy użytkowników pielegniarki.info.pl w sprawie podziału obowiązków pielęgniarek względem posiadanych…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki zostały ocenione przez pacjenta. Sprawę skierował do sądu. 

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów napisano: (…) Pozwany szpital…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Stawka godzinowa 30-45 PLN/godz.