Pielęgniarki: szpitale nie wiedzą jak obliczyć rekompensaty.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki - praca w jednym miejscuRekompensaty dla pielęgniarek
Pielęgniarki: szpitale nie wiedzą jak obliczyć rekompensaty.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – rekompensata za zakaz pracy w kilku miejscach

– Rozporządzeniem ministra zdrowia dla pielęgniarek i położnych wprowadzono zakaz pracy w kilku miejscach. 

– Zakaz dotyczy w szczególności pielęgniarek i położnych z tzw. szpitali jednoimiennych oraz oddziałów dla pacjentów z Covidem w innych szpitalach. 

– Regulacją objęto pielęgniarki i położne zatrudnione w 111 podmiotach leczniczych.  

– Ogólne zasady co do wysokości rekompensaty zostały określone w rozporządzeniu. Natomiast brak szczegółowych wytycznych, które powinien opublikować Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Zobacz także: Pielęgniarka/Pielęgniarz – rekompensata za jedno miejsce pracy. Wytyczne NFZ.

rp.pl informuje w artykule z dnia 8 maja 2020 roku, że medycy skarżą się, że szpitale nie wypłacają im rekompensat za pracę w jednej placówce. Dyrektorzy bronią się, że NFZ nie określił kryteriów. Dotyczy to także pielęgniarek i położnych. 

W niektórych placówkach proponuje im się połowę tego, co powinni dostać zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia. A kiedy pytają, dlaczego tylko tyle, słyszą: „bo tak" – mówi Damian Patecki z Naczelnej Rady Lekarskiej, współzałożyciel Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Tyle że szefowie placówek nie wiedzą, jak oszacować wysokość rekompensat dla poszczególnych pracowników i apelują o jasne kryteria:

– Nie wiemy, czy rekompensata ma być liczona od podstawy wynagrodzenia czy od sumy, jaką daje podstawa plus dodatki. A różnica może być znaczna, bo jeżeli np. taka osoba pełni w moim szpitalu funkcję kierowniczą i ma 20 lat wysługi, jej podstawa powiększa się nawet o 55 proc. – mówi gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

– Nie wiadomo też, czy w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą 80 proc. wypracowanego przychodu jest jego wartością brutto czy netto – tłumaczy dyrektor WIM, który chciałby też wiedzieć, czy w szacunkach ma uwzględniać płacony przez część pracowników podatek VAT i czy w kwocie, jaką pracownik zarabiał w innej lecznicy, zawrzeć także pełnione tam dyżury.

Czytaj więcej w artykule pt. Szpitale nie wiedzą, jak liczyć rekompensaty dla lekarzy za pracę w jednej placówce

źródło: rp.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Rekompensaty dla pielęgniarek

Pielęgniarki – praca w jednym miejscu



Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki: stażowe, dodatek nocny i świąteczny, jubileuszówka.

Pielęgniarka/Pielęgniarz – 5 tys. za zakażenie 100 tys. za zgon.

Pielęgniarki objęte przez MZ bezpłatnym dodatkowym ubezpieczeniem.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8543 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki apelują do minister Leszczyny.

3 min czytania
Pielęgniarki po raz kolejny piszą do pani minister w przedmiotowej sprawie… Ref.: ZG/GW/01/12/24 Warszawa, 09.12.2024 r. Szanowna Pani Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: LM to przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

1 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z czasów LM Zapytaliśmy pielęgniarki z jakimi wspomnieniami kojarzy im się Liceum Medyczne. Oto kilka wybranych komentarzy. Dołącz do grupy…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - absurdalność tytułu specjalisty.

2 min czytania
Zadajmy sobie pytanie: czy osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa posiada jakieś szczególne uprawnienia zawodowe, których nie posiada pielęgniarka bez specjalizacji?…
Komentarze