Szpital zatrudnia około 300 pielęgniarek i położnych…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragment informacji opublikowanej przez portal zyciesokolowa.pl po posiedzeniu Rady Społecznej jednego z podmiotów leczniczych.
Na spotkaniu szeroko dyskutowano też o kwestiach wynagrodzeń pracowniczych. W SP ZOZ podstawą określania płac pracowników powinien być regulamin wynagradzania oraz regulamin pracy. Z tych dokumentów powinny wynikać wysokości kwot wypłacanych poszczególnym pracownikom.
U nas „rozjechały się” regulamin pracy, zarządzenie dyrektora i regulamin wynagradzania. Żeby to uporządkować, powołałem zespoły, które mają uporządkować regulaminy oraz inne dokumenty w tym zakresie. Kolejna sprawa – ustawa wprowadziła pojęcie kwalifikacji wymaganych i posiadanych. Dyrektor powinien określić tu zasady. Poprzednia Pani dyrektor w swoim zarządzeniu zawarła zapis, że uzna kwalifikacje każdemu, kto je przedstawi – mówił.
W szpitalu nie została zachowana zasada, że osoby wykonujące te same obowiązki powinny mieć takie samo wynagrodzenie i musi być uzasadnienie ewentualnych zmian.
W ubiegłym roku dwie panie pielęgniarki złożyły pozew w tej sprawie. Sprawa jest już poza etapem mediacji. Panie skarżą się na nierówne traktowanie, chcą odszkodowania – mówił dyrektor.
Kolejne pielęgniarki poszły do sądu. To 20 pozwów.
Zdaniem dyrektora, jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest poprawienie dokumentów dotyczących wynagrodzeń pracowniczych i przejście do negocjacji z pracownikami.
Samorządowcy dopytywali, z czego wynikają tak horrendalne kwoty. Nie chodzi przecież o całkowity brak wypłat, a jedynie o różnice w wynagrodzeniach pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Usłyszeli, że takie roszczenia dotyczą przede wszystkim odszkodowania za nierówne traktowanie, a pozwy zostały przygotowane przez kancelarie prawne, specjalizujące się w takich sprawach.
O faktycznej wysokości roszczeń zdecyduje sąd. Jednak konieczność stworzenia 15-milionowej rezerwy na te zobowiązania stawia szpital w niezwykle trudnej sytuacji. (…)
źródło: zyciesokolowa.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Szacunki pana dyrektora w zakresie przewidywanej wysokości odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu są realne. W szpitalu, o którym mowa w artykule, zatrudnionych jest około 300 pielęgniarek i położnych. Natomiast w redakcyjnym artykule pt. 100 pielęgniarek lub położnych to się równa 10 milionów złotych, z dnia 24 stycznia 2024 roku, przedstawiliśmy wyliczenia w zakresie wysokości odszkodowań za okres od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 roku. Dla jednej pielęgniarki. To kwota ponad 100 tys. złotych.