Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne
W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano:
1. W przypadkach uzasadnionych koniecznością zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych przez szpital, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, pielęgniarka w ramach posiadanych kwalifikacji może zostać zobowiązana przez szpital na wniosek Pielęgniarki Oddziałowej/ Koordynującej do udzielania świadczeń zdrowotnych w zwiększonej liczbie godzin niż wynika to z harmonogramu pracy.
2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych w szczególności koniecznością zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych przez Szpital, pielęgniarka w ramach posiadanych kwalifikacji może zostać zobowiązana do udzielania świadczeń zdrowotnych w komórce organizacyjnej Szpitala innej niż określona w niniejszej umowie.
3. Pielęgniarka zobowiązana jest udzielać świadczeń zdrowotnych w poszczególnych miesiącach w terminach (w dniach i godzinach) określonych planowanymi harmonogramami miesięcznymi, tworzonymi przez Pielęgniarkę Oddziałową/Koordynującą. Harmonogramy planowane będą ustalane przy uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb udzielającego zamówienia. Udzielający zamówienie może w wyjątkowych sytuacjach dokonać zmian w harmonogramie jednostronnie, jeśli jest to niezbędne dla zabezpieczenia ciągłości wykonania świadczeń zdrowotnych. (…)
Komentarz redakcji
Powyżej cytowane fragmenty umowy kontraktowej pomiędzy szpitalem a pielęgniarką kontraktową są zdecydowanie niekorzystne dla pielęgniarek. Czynią pielęgniarkę własnością szpitala… Z jednej strony pielęgniarka jest zobowiązana wykonywać obowiązki zgodnie z harmonogramem pracy, a z drugiej strony szpital ma prawa do zmiany tego harmonogramu. Może także zmusić pielęgniarkę do zwiększonej liczby godzin pracy w sytuacji, kiedy zaistnieje „konieczność zachowania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych”. Uzasadniona?! Kto będzie decydował, że ta konieczność będzie „uzasadniona”? Oczywiście szpital… (…)