Dokładne wyliczenia w zakresie straty finansowej pielęgniarek i położnych z grupy 6 związanej z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu…
W wielu artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszaliśmy kwestię wysokości odszkodowań dla pielęgniarek i położnych z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Często wyliczenia redakcji pielegniarki.info.pl były kwestionowane w zakresie wysokości różnic w zarobkach pomiędzy pielęgniarkami i położnymi wykonującymi ten sam zakres obowiązków. Co do tego, że pielęgniarki z grupy 6 i 2 wykonują takie same zadania nie ma większych wątpliwości. Ten wątek w zakresie dyskryminacji płacowej poruszyliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – sąd ustalił czy pielęgniarki z grupy 2 oraz 6 miały powierzony ten sam zakres obowiązków. Artykuł dotyczy ustaleń sądu w zakresie kompetencji zawodowych pielęgniarek zaszeregowanych do różnych grup siatki płac.
Natomiast z zarzutami, że podawane przez pielegniarki.info.pl różnice w wynagordzeniach osób z grupy 2 i 6 są zawyżone całkowicie się nie zagadzamy. Dlatego na poparcie wyliczeń portalu zwracamy uwagę na treść uzasadnienia do wyroku sądu, w którym poruszono kwestię wysokości straty finansowej pielęgniarek z grupy 6 – Pielęgniarki – sąd ustalił o ile mniejsze wynagrodzenie miały pielęgniarki z grupy 6 za okres 8 miesięcy.
Dla jasności omawianej problematyki należy zwrócić uwagę, że różnice w wynagrodzeniach pomiędzy grupami w siatce płac ulegały zwiększeniu z dniem 1 lipca danego roku, w latach: 2022 oraz 2023.
Poniżej przedstawiamy analizę w zakresie straty finansowej osób z grupy 6 za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022.
Dalsza część artykułu pod sondą…
Zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do oddania głosu w kolejnej sondzie. Tym razem chcemy poznać opinię pielęgniarek i położnych w jaki sposób odbierają postępowanie decydentów wobec projektu ustawy związku OZZPiP. Prosimy o odpowiedź na następujące pytanie:
Zapraszamy do licznego udziału w sondzie. Za oddane głosy bardzo dziękujemy. Wyniki poprzedniej sondy dostępne w artykule pt. 68% pielęgniarek nie popiera ustawy pani Ptok.
Dalsza część artykułu…
W wspomnianym wyżej uzasadnieniu do wyroku sądu czytamy o wysokości przyznanego odszkodowania dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Przedmiotowe odszkodowanie zostało ustalone w kwocie – 22 tys. złotych. Sąd stwierdził: „przy czym 13 640 zł to różnica w wynagrodzeniu zasadniczym, zaś pozostała kwota, wynika z różnicy w dodatku za pracę w porze nocnej, dodatku za pracę w niedziele i święta oraz dodatku stażowego”. Takie wyliczenia przez sąd kwoty odszkodowania ma pokrycie w danych podawanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji., na których swoje wyliczenia opierała redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Otóż Agencja podawała, że całkowite średnie wynagrodzenia pielęgniarek w podmiotach leczniczych stanowi 1,7 wynagrodzenia zasadniczego.
Uwaga! Odszkodowanie przyznane przez sąd – 22 tys. złotych – dotyczy okresu: 1 lipca 2021 – 28 lutego 2022. To okres 8 miesięcy. Wobec powyższego odszkodowanie za cały rok wyniosłoby 33 tys. złotych – do dnia 30 czerwca 2022 roku. Średnio 2750 złotych za 1 miesiąc.
Podsumujmy: Pielęgniarki z grupy 6 wykonujące te same zadania oraz posiadające te same uprawnienia zawodowe na „radosnej twórczosći” autorów siatki płac straciły 33 tys. złotych rocznie – w okresie 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022.
Powyższe fakty ukazują skalę niesprawiedliwości i ludzkiej krzywdy jaką wyrządzono pielęgniarkom z grupy 6. Niestety szokującymi dla pokrzywdzonych pielęgniarek są informacje, że w części personelu pielęgniarskiego ma posłuch infantylny argument – „należy mi się bo się uczyłam” oraz podejmowane są próby kreowania fałszywej rzeczywistości, że pielęgniarki z grupy 2 „pracują lepiej”.
W kolejnych artykułach odniesiemy się do wysokości straty finansowej pielęgniarek za kolejne dwa okresy: 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023 oraz 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024.