Wynagrodzenia pielęgniarek a przepisy podatkowe Nowego Ładu
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie skutków Polskiego Ładu dla pielęgniarek i położnych.
Do mojego biura docierają informacje o możliwych negatywnych skutkach wprowadzenia zmian w prawie podatkowym nazywanych przez rząd Polskim Ładem dla pielęgniarek i położnych, gdyż często podejmują one prace w więcej niż jednym miejscu. Jeszcze więcej stracą te, które samotnie wychowują dzieci, a z początkiem roku pozbawiono je możliwości wspólnego rozliczania podatkowego wraz z dziećmi.
W konsekwencji, straty mogą zniechęcić do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, co pogorszy sytuację kadrową w ochronie zdrowia.
W związku z tym, proszę o odpowiedź na pytania:
1. Czy z Ministerstwem Zdrowia konsultowane były założenia Polskiego Ładu w zakresie wynagrodzeń personelu medycznego?
2. Jakie ministerstwo przewiduje konsekwencje zmian podatkowych dla wynagrodzeń personelu medycznego, z wyszczególnieniem pensji pielęgniarek i położnych?
3. Czy ministerstwo zakłada możliwość spadku zatrudnienia w ochronie zdrowia w efekcie wprowadzenia zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie?
Z poważaniem
Poseł na Sejm RP
Małgorzata Kidawa-Błońska
29 stycznia 2022 roku
Nowy Ład a kwestia poziomu zatrudnienia kadry pielęgniarskiej
Grupa posłów złożyła kolejną interpelację poselską do ministra zdrowia w sprawie zarobków pielęgniarek i położnych. Sprawa dotyczy osób wykonujących pracę zawodową w więcej niż u jednego pracodawcy i w różnych formach zatrudnienia.
Blisko 20 proc. pracowników systemu ochrony zdrowia oraz opieki socjalnej łączy umowę o pracę z umową zlecenia czy też jednoosobową działalnością gospodarczą. Z tego też powodu wynagrodzenia są znacznie powyżej średniej krajowej, a także pracownicy ci uzyskali znaczne podwyżki wynagrodzeń.
Eksperci są zgodni co do tego, że powinny zostać znowelizowane przepisy w taki sposób, aby złożenie oświadczenia umożliwiające korzystanie z kwoty zmniejszającej podatek było możliwe w każdej chwili. Specjaliści są także zdania, że oświadczenie powinno być dostępne również dla osób mających umowę zlecenia.
W związku z powyższym zwracam się Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Jakie konsekwencje zmian podatkowych w odniesieniu do wynagrodzeń pielęgniarek i położnych przewiduje ministerstwo?
2. Czy efektem wprowadzenia zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie może być spadek zatrudnienia w ochronie zdrowia?
Posłowie na Sejm RP
Krystyna Sibińska, Maria Małgorzata Janyska, Zofia Czernow, Jarosław Urbaniak, Monika Wielichowska
7 lutego 2022 roku
Ministerstwo zdrowia o zmianie systemu podatkowego wprowadzonego z Nowym Ładem
Na powyższe interpelacje ministerstwo zdrowia udzieliło niżej cytowanej odpowiedzi w dniu 31 marca 2022 roku.
Na wstępie pragnę przypomnieć, że w dniu 24 marca br. Prezes Rady Ministrów przedstawił proponowany przez rząd kolejny już pakiet znaczących zmian w systemie podatkowym, w tym m.in. odejście od tzw. ulgi dla klasy średniej na rzecz obniżenia z 17% do 12% stawki podatkowej w I progu podatkowym, wprowadzenie możliwości złożenia przez podatnika PIT-2 nawet u trzech pracodawców i przywrócenie preferencyjnych zasad rozliczania podatku przez samotnych rodziców.
Biorąc powyższe pod uwagę trzeba podkreślić, że wprowadzenie korzystnych dla podatników rozwiązań fiskalnych nie daje podstaw do przewidywania ich negatywnego wpływu na poziom zatrudnienia w sektorze ochrony zdrowia.
Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu
Śródtytułu i linki pochodzą o redakcji
źródło: sejm.gov.pl