Pielęgniarki – zmiany w prawie podatkowym uderzą w pielęgniarki i położne?
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie skutków Polskiego Ładu dla pielęgniarek i położnych
Panie Ministrze,
do mojego biura docierają informacje o możliwych negatywnych skutkach wprowadzenia zmian w prawie podatkowym nazywanych przez rząd Polskim Ładem dla pielęgniarek i położnych, gdyż często podejmują one prace w więcej niż jednym miejscu. Jeszcze więcej stracą te, które samotnie wychowują dzieci, a z początkiem roku pozbawiono je możliwości wspólnego rozliczania podatkowego wraz z dziećmi.
W konsekwencji, straty mogą zniechęcić do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, co pogorszy sytuację kadrową w ochronie zdrowia.
W związku z tym, proszę o odpowiedź na pytania:
Czy z Ministerstwem Zdrowia konsultowane były założenia Polskiego Ładu w zakresie wynagrodzeń personelu medycznego?
Jakie ministerstwo przewiduje konsekwencje zmian podatkowych dla wynagrodzeń personelu medycznego, z wyszczególnieniem pensji pielęgniarek i położnych?
Czy ministerstwo zakłada możliwość spadku zatrudnienia w ochronie zdrowia w efekcie wprowadzenia zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie?
Z poważaniem
Małgorzata Kidawa-Błońska
Warszawa, dnia 29 stycznia 2022 r.
źródło: sejm.gov.pl
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych – pyta o skutki finansowe nowych rozwiązań podatkowych
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prosi o wypełnienie ankiety, której wyniki wskażą realny wpływ zmian podatkowych ogłoszonych w ramach Polskiego Ładu na wynagrodzenia osób zatrudnionych w zawodzie pielęgniarki i położnej.