Dyskusja w sejmie o regulacjach płacowych pielęgniarek i położnych
Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 14 grudnia 2022 roku. Jeden z posłów zadał ministrowi zdrowia pytanie w zakresie siatki płac pielęgniarek i położnych. Parlamentarzysta podał przykład szpitala w którym dyrektor szpitala zamierza wypowiedzieć pielęgniarkom warunki pracy. Skutkiem działań dyrektora tego podmiotu leczniczego są zdecydowanie niższe wynagrodzenia zasadnicze osób z tytułem magistra i specjalisty.
O takiej sytuacji pisaliśmy na portalu w dniu 28 września 2022 roku. Zobacz treść wypowiedzenia warunków płacy pielęgniarce w artykule pt. Pielęgniarki – dyrektor daje wypowiedzenia warunków pracy.
Poseł Tadeusz Tomaszewski:
Oświadczenie w sprawie różnej interpretacji zapisów ustawy o płacy minimalnej w służbie zdrowia Wysoki Sejmie! Obowiązująca od lipca br. ustawa określająca, ile pielęgniarka z danym wykształceniem powinna zarabiać, stała się przysłowiową kroplą, która przelała czarę goryczy. Niektórzy dyrektorzy polskich szpitali pewne zapisy ustawy interpretują na swoją korzyść. W efekcie pielęgniarki z tytułem magistra nie są kwalifikowane do zarabiania tyle, ile specjalistki, a mniej.
W błyskawicznym tempie przybywa w Polsce szpitali, których budżety nie są w stanie wytrzymać ustawowych wydatków, a ich szefowie nie mają już skąd czerpać środków na bieżącą działalność, stąd pewnie różne interpretowanie zapisów ustawy.
Poseł: pielęgniarki z tytułem magistra i specjalisty nie otrzymały podwyżki
Jednym z miejsc konfliktu płacowego jest Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie, gdzie od kilku miesięcy toczy się spór o pieniądze. Łącznie 62 pielęgniarki mające wykształcenie magisterskie ze specjalizacją w psychiatrii nie otrzymały podwyżek.
Ustawodawca opublikował tabelę wynagrodzeń, z której wynika, że dany specjalista z wykształceniem wyższym wymaganym na danym stanowisku ma zarabiać określoną kwotę. Dyrektor placówki Marek Czaplicki interpretuje zapisy tak, że na danym stanowisku pielęgniarskim jest wymagany tytuł zawodowy. Nie jest konieczne posiadanie tytułu magistra.
Tym samym niektórzy pracownicy kwalifikowani są do niższej grupy w tabeli, na czym tracą nawet 1600 zł miesięcznie. Jak się okazuje, o sposobie rozliczania pracowników ostatecznie decyduje dyrektor, który mógłby uznać pielęgniarki za specjalistki, ale nie musi.
Dyrektor szpitala zamierza wypowiedzieć pielęgniarkom warunki pracy
Kilka dni temu 62 pielęgniarki otrzymały od dyrekcji pismo, w którym Marek Czaplicki zawiadamia, że w najbliższym czasie zamierza „dokonać wypowiedzeń zmieniających warunki pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia”. Taki dokument ma otrzymać każda pielęgniarka specjalistka, a ich stanowisko zmieni się na pielęgniarkę. Zgodnie z prawem pracy, jeśli takie wypowiedzenie nie zostanie przez pracownika podpisane, umowa automatycznie rozwiązuje się.
Pytania do ministra zdrowia w sprawie płac pielęgniarek
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie proszę Ministerstwo Zdrowia o odpowiedzi na pytania:
Czy resort zdrowia monitoruje wdrażanie tej ustawy o podwyżkach?
Czy są zabezpieczone wystarczające środki na wdrożenie tej podwyżki, tak aby nie odbywało się to kosztem zadłużenia i tak zadłużonych szpitali wojewódzkich i szpitali powiatowych?
Czy pan minister posiada dane, ile szpitali nie wypłaciło podwyżek dla pielęgniarek z powodu nieuwzględniania ich kwalifikacji, m.in. wykształcenia?
Zobacz także:
Wiceminister zdrowia odpowiada w sprawie podwyżek dla pielęgniarek
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:
Jeśli chodzi o monitorowanie systemu finansowania podwyżek w ochronie zdrowia, o co pytał pan Tadeusz Tomaszewski, to w tym zakresie jest uprawniona Państwowa Inspekcja Pracy. Każde zgłoszenie pracowników czy związków zawodowych dotyczące nieprawidłowości przekazuje się do Państwowej Inspekcji Pracy.
Ministerstwo Zdrowia wraz z Państwową Inspekcją Pracy, wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia na stałych spotkaniach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, w którego pracach uczestniczą pracodawcy, jak również pracownicy i związki zawodowe, monitorują sytuację w tym zakresie i każde zgłoszenie jest przekazywane do inspekcji pracy.
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegnairki.info.pl
źródło: sejm.gov.pl