Pielęgniarki spały na nocnym dyżurze. Reakcja dyrektora.

2 min czytania
AktualnościOferty pracy
Pielęgniarki spały na nocnym dyżurze. Reakcja dyrektora.


Warunki pracy pielęgniarek i położnych

Oświadczenie Dyrektora Szpitala

W związku z pismem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Międzyzakładowej Organizacji Związkowej przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem z dnia 26.10.2020r., kwestionującym kary upomnienia nałożone na trzy pielęgniarki, śpiące podczas nocnej zmiany w dniu 11 września 2020r.  wyjaśniam, że zmuszona zostałam do tego ze względu na narażenie przez nie życia i zdrowia pacjentów na poważne niebezpieczeństwo.

Po pierwsze, należy podkreślić z całą stanowczością, że kontrola dotyczyła nie tylko Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kardiologii, gdzie zastano śpiące pielęgniarki, ale także Oddziałów Neonatologii oraz Położniczo- Ginekologicznego wraz z Traktem Porodowym, gdzie wszystkie pielęgniarki przebywały na stanowiskach pracy.
Po drugie, kontrola została przeprowadzona przez osoby zobowiązane do niej Regulaminem Organizacyjnym Szpitala, tj. Naczelną Pielęgniarkę oraz Kierownika Działu Kadrowo- Placowego.

Nie może ulegać żadnej wątpliwości, że obowiązkiem pracownika zatrudnionego w porze nocnej  jest wykonywanie pracy w taki sam sposób jak w czasie dnia. Zagrożenia i uciążliwości, jakie wiążą się z pracą w nocy, zostały  rekompensowane przez ustawodawcę w formie  dodatku za pracę w nocy, który w odniesieniu do pracowników medycznych wynosi 65 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Jest on więc wyższy niż 20 % -wy wynikający z Kodeksu Pracy, a dotyczący  pozostałych pracowników. Konsekwencją obowiązku wykonywania pracy przez pracowników jest  uprawnienie pracodawcy do kontroli wykorzystania przez nich czasu pracy .

Tymczasem Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych odmawia pracodawcy prawa do kontroli wykorzystania czasu pracy pielęgniarek. Ponadto, twierdzi, że ustawowa przerwa w pracy może być wykorzystywana na spanie.

Stanowisko Związku jest nie tylko absurdalne, ale także niezgodne z prawem. Przysługująca pracownikowi przerwa w pracy nie może być wykorzystywana na spanie, a o takim zamiarze ukaranych pielęgniarek dobitnie świadczą fakty.

Co najmniej niestosowne jest też tłumaczenie takiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wystąpieniem na obszarze Rzeczypospolitej stanu epidemii, spowodowanej wirusem SARS-Cov- 2. Właśnie ze względu na ten stan i na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom pracodawca musi mieć pewność, że pracownik właściwie wykorzystuje czas pracy. A samo przewinienie pracownicze miało miejsce w dniu 11 września 2020r., kiedy to Szpital jeszcze nie realizował w ramach II poziomu zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

źródło: szpital-zakopane.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8549 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek o ogromnym sukcesie. Poważnie?

2 min czytania
Izba pielęgniarek: jest to efekt wielomiesięcznych starań przedstawicieli naszego samorządu… Izba pielęgniarek szczyci się kolejnym sukcesem…, o którym poinformowała w poniższym poście:…
Aktualności

Pielęgniarka: z perspektywy czasu dyżury świąteczne wspominam z nostalgią...

1 min czytania
Praca pielęgniarek w święta Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższy komnetarz. Ja nareszcie pierwsze święta na wolności. Od moja na emeryturze szczęśliwa, że…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek, a sprawa Collegium Humanum.

1 min czytania
Pismo do izby pielęgniarek W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek z Collegium…
Komentarze